aegina Adası

Uyarı 1: Aegina adası’na en rahat Atina’dan günübirlik gemi turuyla gelebilirsiniz. Atina’dan kalkan teknelerin ilk durağı olan Aegina adasından ileride 2 adaya daha gitmektedirler. 1 gün bütün adaları gezmek için yeterli olmayabilir.

Atina hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Aegina adası‘nda ziyaret edebileceğiniz 3 yer bulunuyor.  Kolona (Eski Aegina), Aphaia Tapınağı (Adanın yukarı kesiminde) ve Aegina Arkeoloji Müzesi. Kolona yani Eski Aegina ve Aegina Arkeoloji Müzesi birbirlerine çok yakınlar. Kolona’dan günümüze kalan pek de bir yapı bulunmuyor. Adayı ziyaret ettiğim dönemde Kolona’ya giriş kapalıydı ama dışarıdan yürüdüğünüz zaman gerçekten de içerisinin çoğu görünüyor. Arkeoloji Müzesi ise olabildiğince küçük ama çok sembolik bir giriş ücreti var isterseniz uğrayabilirsiniz. Aphaia Tapınağı ise adanın biraz yukarısında olduğu için tırmanmak istemiyorsanız göremezsiniz.

Uyarı 3: Deniz ürünleri ve ahtapot seviyorsanız tam yerindesiniz. Sadece ahtapotlarıyla ünlü küçük tavernalar bile mevcut.

Tekneden inip adayı gezmeyi başlayınca çok güzel küçük ve temiz sokaklarla karşılaşıyorsunuz. Merkezde görmeye değer sadece eski kale burcu gibi bir yer bulunuyor. Günümüzde ne amaç üzerine kullanıldığı ya da kullanılmadığı belirtilmemiş. Merkezi de gezdikten sonra hafif bir tepeye çıkıp Arkeoloji müzesi’ni ve Kolona’yı gördükten sonra çoğunlukla bakir kumsallarda günün geri kalanını geçirebilirsiniz. İyi Seyahatler,