amboise Kraliyet şatosu

Uyarı 1:  Amboise kenti iki adet çok güzel şatoya ev sahipliği etmektedir: Amboise Şatosu (Chateau d’Amboise) ve Clos Lucé Leonardo da Vinci Şatosu (Chateau du Clos Lucé Leonardo da Vinci)‘dır.

Clos Lucé Leonardo da Vinci Şatosu hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: İki şatonun da bulunduğu Amboise kentine en yakın ulaşım Tours kentinden olacaktır. Tours kentinden isterseniz devam ederek birkaç günlük Saumur, Loire bölgesi ve Angers turu yapabilirsiniz.

Saumur hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Angers hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 3: Amboise Kraliyet Şatosu’nun öğrenci bilet fiyatı 10 euro civarındadır. Burada çok önemli tarihi değerler bulunuyor. Şatonun bahçesinde bulunan kilisenin içerisindeki Leonardo da Vinci’nin mezarı, Amboise şatosundaki en şaşırtıcı tarihi gerçeklik olabilir. Bu mezarı sakın kaçırmayın! Bu alanı da gördükten sonra şatoyu gezmeye başlayabilirsiniz. Şatonun içerisi çok iyi renove edilmiştir. Şatoyu gezdikten sonra geniş bahçelerinde dolaşabilir; bahçelerin ardından Amboise’ın manzarasını keşfedebilirsiniz. Uyarı 4: Clos Lucé Leonardo da Vinci Şatosu’na vakit ayırmanız gerektiğini atlamadan Amboise Şatosu’na 2 saat kadar vakit ayırmak doğru bir tercih olacaktır. Ek olarak belki sizlere faydası olur diye Amboise Şatosu’ndan aldığım fransızca broşürü de ekliyorum. İyi Seyahatler,