Belgrad

Uyarı 1:  Belgrad, Tuna ve Sava nehirleri arasında kalan Sırbistan’ın en büyük şehri hatta başkentidir. Ayrıca, 1918-2003 arasında Yugoslavya’nın da başkenti olmuştur. Bir proje için 2 aya yakın Belgrad’ta yaşadığım için Belgrad benim için çok özel bir kenttir. Şehrin en dolu olduğu dönem yaz aylarındaki Bira Festivali olduğu zamandır. 4-5 gün kadar süren bu festival sürecinde tüm şehre sadece eğlence hakimdir. Eğer bir yandan önemli yerleri de ziyaret etmek ve konaklamaya daha az para vermek isterseniz Belgrad turunuzu bu festival tarihleri haricinde belirlemeniz de fayda var. Genel olarak Belgrad’a 3-4 günlük gelmek doğru bir tercih olacaktır.

Uyarı 2: Belgrad‘tan çoğu yer uzak olsa da en yakın tercihler Sırbistan içinde seyahat etmek olabilir. Sırbistan içerisinde tavsiye edebileceğim diğer yazılar için aşağıya bakabilirsiniz. Bu şehirlerin hepsini iyi bir programla Belgrad’tan günübirlik gidip görebilirsiniz.

Novi Sad (Sırbistan’ın 2. en büyük şehri) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Semendire hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bela Crkva hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Subotica hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Sremski Karlovçi hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Sırbistan dışında bir yerlere gitmek isterseniz en yakın ülkeler sırasıyla Bosna-Hersek, Macaristan, Karadağ, Kosova, Bulgaristan ve Romanya’ya gidilebilir.

Saraybosna (Bosna-Hersek) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Budapeşte (Macaristan) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Podgorica (Karadağ) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Sofya (Bulgaristan) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bükreş (Romanya) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 3: Şehirde ilk görülmesi gereken yer Aziz Sava Ortodoks Kilisesi olarak geçse de öyle değildir. Bu yapının tek özelliği ise dünyanın en büyük ortodoks kilisesi olmasıdır. Günümüzde sırpların ortodoks olduğu düşünülürse Sava, halkın gururlandığı bir yapıdır. Binanın yüksek olmasının haricinde içerisi hala yapım aşamasındadır ve içeride hiçbir çizim bile yoktur. Dolayısıyla bu yapıyı dışarıdan görmek yeterli olacaktır. 

Uyarı 4: Şehirde görülmesi gereken ilk yer Belgrad Kalesi (Kalemegdan)‘dır. Kalenin tarihi M.Ö. 1. yüzyıla kadar gitmektedir. Damat Ali Paşa Türbesi, Sokollu Çeşmesi ve İstanbul kapısı gibi Osmanlı hatıralarının yer aldığı kalede ilgilenenler için bir adet askeri müze de bulunuyor. Bu alan 24 saat açıktır ve çok güzel bir manzaraya hakimdir. Dolayısıyla vaktiniz olursa hem sabah hem de akşam birer kez gelmenizi tavsiye ederim. Uyarı 5: Eski Belgrad, Kalemegdan çevresinde kurulmuştur. Kalemegdan’ın etrafında İstanbul’un İstiklal Caddesi’ni anımsatan Knez Mihailova Caddesi bulunmaktadır. Burası Belgrad’ın en ünlü caddesidir. Bu caddenin Kalemegdan’ın ters istikametinde en uca yakın bir noktasında Skadarlija olarak geçen bir cadde vardır. Şehrin en turistik ikinci caddesi; belgradlılar için küçük bir nişantaşı’dır. Dar bir sokak üzerinde birçok hoş yerli ve güzel restoran bulunur. Kesinlikle burada yemek yiyin ve dilerseniz bir şeyler için! Uyarı 6: Sava’dan sonra Belgrad’ın en büyük ikinci kilisesi Aziz Markt Kilisesi’dir. Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan bir sırp ortodoks kilisesi olmasının yanında Sava’nın aksine içerisi daha zengindir. Uyarı 7: Yugoslavya Müzesi (Muzej Jugoslavije), kesinlikle görülmesi gereken bir müzedir. Müze, 3 binadan oluşuyor. Yugoslavya’nın çok önemli bir ismi olan Tito ve Tito’nun karısı Jovanka’nın mozelyumu buradadır. İçeride ayrıca madalyalar, silahlar, üniformalar ve daha birçok obje görebilirsiniz. Yine de müzeyi gezmeniz toplam 1-2 saat kadar vakit alacaktır. Genel olarak 10:00-20:00 arasında açıktır. Uyarı 8: Gece Hayatı: Gece hayatının küçük bir kısmı Skadarlija caddesi üzerinde büyük bir kısmı ise sava nehrinin üzerindeki teknelerde gerçekleşmektedir. Bu teknelerin çoğu yan yana sıralı bir halde Park Republike Srpske‘nin önünde bulunmaktadır. Bu klüplerden en bilineni ise Freestyler‘dır. Klüplerin hiçbirinde giriş ücreti bulunmaz ama Freestyler’a girmek biraz daha zordur. Genelde önceden randevu almanızı isterler ve kıyafete biraz daha önem verirler.

Ekstra

Ciganlija Adası (Ada Ciganlija), şehir merkezinin 4 kilometre dışında yemyeşil bir adadır. Burada çok uygun fiyata yemek yiyebilir göl kenarında takılabilirsiniz. Ayrıca Bungee Jumping gibi çok sayıda etkinliğe de katılabilirsiniz. Daha sakin geçirmek isterseniz bisiklete binebilir hatta yüzebilirsiniz. Yüzmek için başka bir adres daha isterseniz Lido kumsalını araştırabilirsiniz.

Belgrad’ta ziyaret etmenizi önereceğim üçüncü müze Skadarlija’ya yakın konumda bulunan Ulusal Müze (Nerondni muzej u Beogradu). Genel olarak saat 10:00-17:00 arasında açık olması gerekmesine rağmen maalesef yıllardır kapalıdır.

Vaktiniz kalırsa Ulusal Müze’den sonra 1800lü yılların dekoruyla döşenmiş Prenses Ljubica’nın Konağı (Konak Kneginje Ljubice) bulunmaktadır. Burası genel olarak 10:00-18:00 arasında açıktır.

Topçider parkı şehrin en güzel ve en eski parkıdır. Burada rahatlıkla tüm gün geçirilebilir ve piknik yapılabilir. Parkın içerisinde küçük de bir de konak bulunuyor. Bu konağın adı Milosev Konak‘tır ve içerisi en fazla 10 dakika vaktinizi alacak kadar büyüklüktedir. 

Nikola Tesla Müzesi, alternatif akım kullanan modern güç sistemleri gibi çok önemli tasarımların sahipi dünyaca ünlü fizikçi Nikola Tesla’nın çalışmalarını içeren müze maalesef her zaman kapalıydı veya tadilattaydı. Çok vaktiniz varsa siz de bu müzeyi görmeyi deneyebilirsiniz.

Bayraklı Cami (Bajrakli dzamija) Belgrad’ın en eski camisidir; görmeye gidebilirsiniz.

Belgrad’ta gerçekten uzun süreli kalıyorsanız ve her yeri gördüğünüzden eminseniz biraz şehir dışında bulunan Avala‘ya gidebilirsiniz. Avala Kulesi 205 metre uzunluğunda olan ve Avala Dağı’nın üzerinde bulunan bir telekomünikasyon kulesidir. Bu kulenin en üstüne çıkabilir ve manzarayı izleyebilirsiniz.

Ayrıca bu kulenin etrafında, 1. Dünya Savaşı’na katılanlar için İsimsiz Kahraman Anıtı bulunmaktadır. Şehirde yeni açılan çok sayıda konsept sahibi restoran ve kafeler bulunmaktadır. Benim en sevdiklerimden biri Supermarkt‘tir. Ayrıca Grafiti kullanımı ve sokak sanatı oldukça yaygındır.

Belgrad’ta Çektiğim Öteki Fotoğraflar

Belgrad Şehir Haritası

İyi Seyahatler,