Cordoba

Uyarı: Endülüs turunda, Alhambra’dan sonra en önemli ziyaret merkezi Cordoba’daki camiden kiliseye çevrilen La Mezquita (Cami)‘dir.

Camiyi ve kilise detaylarının bir arada olması çok eşsiz. 2-3 saat kadar kalınması gerektiğini düşünüyorum. şehrin girişindeki güzelliğe çok kapılmadan ilk olarak la Mezquita’nın ziyaret edilmesi gerekiyor.  Ziyaret saatini Endülüs’teki en önemli ikinci yapıyı kaçırmış olursunuz. La Mezquita‘yı hristiyanlar içeride ayin yaparken müslümanlar ibadet yapamadağı için günümüzde burayı camiden çok kilise gibi düşünmek daha doğru olacaktır. İşte La Mezquita’nın Kilise detaylarını burada görebilirsiniz. Giriş ücreti, 10 euro civarıdır. Ekstra, 2 euro gibi başka bir ücret vererek de Kulesine çıkabilirsiniz.

La Mezquita’dan çıkıp nehir kenarına doğru giderken tam karşınızda Eski Roma Köprüsü (El Puente Romano)‘yu göreceksiniz. Bu köprü, her yerin merkezinde olan harika bir köprüdür. Çok sayıdaki sütun ve ikili sütun köprüleri yapının sapasağlam durmasını sağlıyor.

Köprü’ye gelince sağa doğru dönün (Ronda de Isasa) caddesi üzerinde ilerleyin,  ikinci sağınızda  Alcazar de los Reyes Christianos bulunuyor. Burası, Hristiyan Krallarının Bahçeleri‘dir. 1300’lü yıllardan kalma bu bahçeler Alhambra’nın bahçelerini andırıyor. 4-5 euro bilet ücreti ödeyerek girebileceğiniz bu bahçeler La Mezquita, El Puente Roma’dan sonra üçünü en önemli yapıdır.

Ekstra

Şehrin kendisi ise yarım gün geçirmeniz için ideal olacaktır. Roma Sarayı(Palacio de Vianayı)‘nı ve Roma Tapınağı (Templo Romano)‘u ziyaret etmek için şehrin daha iç bölgelerine giderek tüm günden yararlanabilirsiniz.

Cordoba’da Çektiğim Öteki Fotoğraflar 

La Mezquita’nın Broşürü  İyi Seyahatler,