Fethiye

Uyarı 1: Fethiye’ye en yakın il Göçek; en yakın havalimanı ise Dalaman havalimanı sayabiliriz.

Dalaman hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Fethiye’de toplam 1-2 saat yeterli olacaktır. Buranın çok küçük bir limanı bulunuyor ve limanda her yer tekneyle dolu. Bu yüzden denize girmek de pek mümkün değil. Ayrıca, haftasonları bile neredeyse öğlene kadar yemek yiyebileceğiniz açık mekan bulmak çok zor. Bu yüzden kahvaltı mekanı olarak Göçek üzerinden Fethiye’ye gelmeden evvel Çalış Plajı olarak geçen bir sahil bulunuyor. Burası Fethiye’ye sadece birkaç km uzakta ama uygun fiyatlı ve lezzetli bir serpme kahvaltı mekanıyla tanınıyor. Buranın adı bir yandan da müze diye geçmekte olan Yörük Çadırı’dır. Navigasyonda Kerimoğlu Yörük Çadırları olarak aratırsanız hiç sorun yaşamazsınız 🙂

Uyarı 2: Fethiye’den sonra gidilebilecek en mantıklı yerler Kayaköy, Ölüdeniz, Patara ve Kaş turudur. Bu yol ortalama 2- 2 buçuk saat kadar toplam bir yol sayılabilir. Ama yol üzerinde birkaç durak bulunduğundan ve yolun ağaçlar arasından geçiyor olması insanı hiç yormuyor.

Kayaköy hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ölüdeniz hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Patara hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Kaş hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 3: Fethiye’yi gezmek için yürüyüş de yapabilirsiniz; arabayla da dolaşabilirsiniz. Sahilde dolaşırken lycian sarcophagus diye geçen bir anıt mezar bunu geçip bir süre daha yürüdükten sonra Fethiye Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Fethiye müzesi (Fethiye Arkeoloji Müzesi): 1957 depremi sonrası çoğunluğu bugünkü Fethiye limanın çevresinde çeşitli alanlara dağılmış eserlerin tek çatı altında toplanması sonucu oluşmuştur. Fethiye Müzesi tamamen ücretsizdir ve yarım saat vakit ayırmanız yeterli olacaktır. İçerisi sadece birkaç odadan ve küçük bir bahçeden oluşmaktadır.

Müzeden sonra ise Amintas Kaya mezarları veya Telmessos Antik Kenti olarak işaretli alana gidebilirsiniz. Burası biraz Fethiye’nin yamacında, adından da anlaşılacağı gibi bazı kaya mezarlarından oluşan bir alandır. Türkiye’de çok sayıda tanık olduğumuz kaya mezarı kültürünün bir devamı olması haricinde ekstra bir özelliği bulunan mezarlar değillerdir. Yine de buraya kadar gelmişken görmemek olmaz! İyi Seyahatler,