Heraklea

Uyarı 1: Heraklea’ya en rahat ulaşım Makedonya’nın Bitola kentindendir. Bitola’nun biraz dışarısında bulunan Heraklea’ya yürüyerek 37 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Heraklea’yı gezerken sadece 4-5 turist görebildim. Bunun bir nedeni de  yol üzerinde Heraklea ile ilgili hiçbir işaret bulunmuyor olması da sebep sayılabilir. Heraklea’nın günümüzdeki arkeolojik kazıları İtalya’nın desteğiyle devam etmektedir. Kenti gezerken normal bir roma şehri boyutlarında olduğunu düşünseniz bile gün yüzüne çıkarılmış kısmı yüzde 10 civarındadır.

Bitola hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Heraklea’nın yerini tespit edebilmek için haritaya “Heraclea Roman Amphitheatre” yazmanız yeterli olacaktır ama antik kentin asıl adı Heraclea Lycentis olarak geçmektedir. Burası Nisan-Ekim arasında her gün 09:00-18:00 arası Ekim-Mart arasında her gün 09:00-16:00 arasında açıktır. Heraklea’da birkaç saat vakit geçirebilirsiniz.

Kentin roma yolundan geçtikten sonra, mozaikleri fark ettim ama mozaiklere en son dikkatlice bakmak istediğim için mozaiklerden önce oldukça küçük olan Eski Roma Amfitiyatrosunu gördüm. Uyarı 3:  En ilgi çekici yeri ise çoğu çok iyi derecede korunmuş olan yer mozaikleridir. Yer mozaikleri için iyi bir açı alamadığım için resimler adına özür diliyorum. Resimleri paylaşmamın tek nedeni mozaikler hakkında fikir sahibi olmanızdır. İyi Seyahatler,