Korint Kanalı

Uyarı 1: Korint Kanalı’na en rahat Atina’dan günübirlik gelebilirsiniz.

Atina hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Atina’dan Korint Kanalı’na ulaşım araç ile 1 buçuk saat kadar; otobüs ile 2 saat; diğer toplu taşımalarla beklemeler yüzünden 4-5 saat kadar sürebiliyor. Araçsızsanız ve otobüs bulamıyorsunuz Uyarı 3′de sizlere alternatif ulaşım yolunu anlatıyorum.

Uyarı 3: Özel araçsız ve otobüssüz ulaşım için öncelikle  Atina’dan kalkan ve Kiato istikametinde ilerleyen trenlerin saatlerine bakmanız gerekiyor. Trenler çok sık olmadığı için saati iyi ayarlayın. Daha sonra, Atina’da metroya binip Atina Tren İstasyonuna ulaşmalısınız. Buraya ulaştıktan sonra gişeye Kiato treni için Korinthos N.’de ineceğinizi söylemelisiniz; böylece Kiato biletinden biraz daha az ödemiş olursunuz. Tren yolculuğunuz yaklaşık 1 saat 3 dakika toplam 10 durak sürüyor.

Zaten gelmeniz gereken durağa gelmeden tam önce boğazın üzerinden geçeceksiniz. Korinthos N. durağında indikten sonra yaklaşık 35 dakikalık bir yürüyüş yolunuz bulunuyor. Bu yürüyüşün sonunda Korint‘e varıyorsunuz. Ne yazık ki Korint bir kasabadır ve boğaz bu kasabanın önünde değildir. Bu kasabaya vardıktan sonra otobüs terminalini sorun. Terminal gibi olmayan çok küçük olan bu bekleme alanına geldiğinizde Kanal (Corinto) için bilet isteyin! Zaten oraya gelen turistlerin hepsi kanala gittikleri için sizi doğru otobüse yönlendiriyorlar ama burada otobüs için biraz beklemeniz gerekecek. Otobüse bindikten sonra şöföre tekrar Kanal’da inmek istediğinizi belirtin. İndiğiniz yerde yiyecek ve hediyelik eşya alabileceğiniz bir alan, alanın biraz ilerisinde ise Korint Kanalı bulunuyor. Burada kanaldan başka ilgi çekici bir şey yok. Uyarı 3: Kanalı gezdikten sonra aynı dönüş yolunu kullanmak zorunda değilsiniz. Kanalın çok yakınında otobüs terminali gibi bir alan var. Burada Atina yönüne dair otobüs bilet alabilir ve direkt olarak 2 saat gibi bir otobüs yolculuğuyla Atina’ya ulaşabilirsiniz.

İyi Seyahatler,