ostrog

Uyarı 1: Karadağ yaptığım balkan turu sırasında uğradığım bir duraktır. Eğer balkan turu yapmıyorsanız ve Karadağ’a uçak ile gelecekseniz Podgorica havalimanı, Karadağ’da gelebileceğiniz tek havalimanıdır. Ben ise uçak yerine gece treniyle geldim. Trene ilk durak Belgrad (Sırbistan)’tan bindim ve son durak Podgorica (Karadağ)’da indim. Yaptığım tren yolculuğu çok yorucu ama keyifliydi.

Uyarı 2: Karadağ’a vize gerekmediği için Ostrog‘u vizesiz gezebiliyorsunuz. Ostrog’a gelebileceğiniz en rahat şehir Podgorica’dır.

Podgorica hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 3: Karadağ, Avrupa aday ülkesidir ve para birimi olarak euro kullanıyor. Fakat bankalar tarafından euro bölgesi olarak geçmediği için türk banka kartımla para çekemedim. Bu yüzden kredi kartından para çekip çok yüksek komisyon ödemem gerekti. Bu banka krizini yaşamamanız için Karadağ’a üzerinizde parayla gelmenizi öneriyorum.

Uyarı 4: Buraya toplu taşıma ile gelebilmenin tek yolu Podgorica’dan kalkan ve Niksic’e giden herhangi bir trene binip Ostrog istasyonunda inmeniz. Burada indikten sonra 2 saat kadar dağ yürüyüşü yapmanız gerekiyor. Bütün yürüyüş bazen ormanın içerisinden bazen de aşağıdaki manastırlara uğrayarak ilerliyor.

Uyarı 5: Dağ yürüyüşü yapmanız gerektiği için uygun spor ayakkabılarınızı yanınıza almayı unutmayın. Ayrıca yukarıya kadar çıkan yolda su ve yiyecek satan bir yer bulmak neredeyse imkansız. Bu yüzden kesinlikle yanınızda su ve yiyecek olsun!!

Yukarı doğru çıkarken ziyaret edebildiğiniz birkaç tane çok güzel bir manastır bulunuyor. 

Bazılarının içerisi ise çok güzel korunmuş durumdadır. Bütün bu kiliseleri ve ağaçlık yolu geçtikten sonra Ostrog Manastırı’nın girişine ulaşıyorsunuz. Buranın manzarası çok güzeldir. Ostrog Manastırına tırmanmak Karadağ’da çok kutsal bir görev olarak biliniyor. Bu yüzden manastıra kadar ulaşan kişilerin manastırın bahçesinde konaklamalarına izin veriliyor. Aslında burada o kadar çok insanın konakladığını görünce çok şaşırmıştım. Manastır’ın bahçesinden manastırın en tepesine çıkarken bazı kutsal tarihi motiflerin arasından geçiyorsunuz. En sonunda manastırın en tepesindesiniz. İyi Seyahatler,