Ostuni

Uyarı 1: Ostuni, Puglia gezi turum sırasında uğradığım bir duraktır. Puglia Bölgesini genel hatlarıyla oluşturduğum yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Ostuni’ye arabasız ulaşım biraz karışık ama yine de mümkün. Ostuni’nin eski kenti tepenin üzerinde olduğu için Ostuni tren istasyonundan inince yanındaki Kafeden Ostuni centrale (çentrale olarak okunuyor) için birer bilet almanız gerekecektir. Dönüş saatinde de bu minibüse bağlı kalacağınız için dönüş saatini iyice öğrenmelisiniz. Genelde her saatte bir gidiş ve dönüş yönlü bir minibüse denk gelebiliyorsunuz. Minibüsten ineceğiniz ve dönüş için minibüsü bekleyeceğiniz meydanın resimleri aşağıdadır.Uyarı 3: Ostuni, baya tepede bulunan bir şehir olduğu için maalesef mayonuzu yanınıza almanız anlamsız oluyor. Ayrıca, hiçbir yerde gölgelik olmadığı için öğlen sıcağına çok kalmamaya çalışın.

Uyarı 4: Güneş gözlüğü almayı asla unutmayın. Her yer bembeyaz olduğu için güneş gözü çok rahatsız ediyor.Şehir

merkezinin bulunduğu ana tepeyi bırakıp etraftaki tepelere doğru güzel bir yürüyüş  yapabilirsiniz. Etraftaki tepelerdeki yerleşimler de bir hayli enteresan olabiliyor.

Sağdaki resim Ostuni’de görebileceğiniz yunan usülü bir sokaktır. Bu sokaktaki duvarlar güneşten az etkilenmek için beyaza boyanmıştır. Ayrıca sokaklar, rüzgarın koridor oluşturabilmesi için dik ve kavisli yapılmıştır.

Ekstra

Şehirde gezebileceğiniz kilise haricinde önermeyeceğim bir müze bulunuyor: Museo di civilta preclassiche.

Ostuni’de Çektiğim Öteki Fotoğraflar

İyi Seyahatler,