Palma

Uyarı 1: Palma, Mayorka adasının başkentidir. Mayorka bir ispanyol adası olduğu için Avrupa’nın çoğu yerinden buraya direk uçuş olsa da en uygun fiyatlı uçuşlar İspanya’dandır. Ben Palma’ya aşağı yukarı her hafta bir kere 20 euro civarı Barselona- Palma arası yapan bir uçakla geldim.

Barselona hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Palma’yı görmek için 2-3 gün tüm adayı görmek için ise 1 hafta yeterli bir süredir.

Uyarı 2: Palma dahil tüm Mayorka’da çok güzel kumsal plajlar bulunuyor. Bu yüzden her ihtimale karşın mayonuzu yanınıza almayı unutmayın!

Uyarı 3: Palma’da ziyaret etmeniz gereken yerleri 1 güne sığdırırsanız diğer günler keyif yapabilirsiniz. Eski şehir sahilden biraz daha içerilerde olsa da adada görmeniz gereken ilk yer kapak resminde de bulunan, sahil kenarındaki harika Mayorka Katedrali‘dir. Katedral’e girebilmek için girişte 7 euro gibi bir ücret ödemeniz gerekecektir. Bunun yerine Katedralin tam karşısında bulunan müzeden (Müze ve Katedral)’in dahil olduğu toplam paket biletten alırsanız sıra beklemekten kurtulursunuz. Katedralin içi tamamiyle orijinal daha önce hiç görmediğim bir tarzda yapılmıştır. İçeride en fazla 1 saat harcamanız yeterli olacaktır.

Uyarı 4: Mayorka Katedrali ve Uyarı 5’te bahsedeceğim yerlerin hepsi Katedral’in önünden geçen Deniz Parkı (Parc de la Mar)’ın etrafındadır.

Uyarı 4: Katedral’den sonra yine katedrale çok yakın bir konumda bulunan La Almudaina Sarayı‘na gitmelisiniz. Bu sarayı görmek için de birkaç saat vakit harcamanız da fayda var. Giriş için bulunduğunuz döneme göre hiç ücret ödemeyebilir veya 7 euro gibi bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Saraydan sonra eğer ilginizi çekerse Katedralin daha ilerisinde eski arap banyolarının olduğu kısma Banos arabes‘e uğrayabilirsiniz.

Uyarı 5: Kesinlikle Modern Sanat Müzesi (Es Baluard)‘ın ve Fexina Parkı‘nın arasından geçen Riera Köprüsü‘nün oraya gidin. İçeriye doğru giden Riera deresini takip edin bu yol üzerinde de hoş binalar ve gerçek mayorkalıların hayatını görebilirsiniz. Bu yoldan gitmeden evvel isterseniz Es Baluard’adaki sergileri de görmek için uğrayabilirsiniz.

Uyarı 6: Eski şehir kısmını gezmeye başladığınızda geziniz süresince karşınıza çıkacak ana meydan Plaça Mayor olarak geçmektedir. Burası tabi ki en az katedralin etrafı kadar kalabalık ama Katedral’in Meydanından çok daha küçük olduğu için çoğu yerde yürümek zor bir hal alabiliyor. Plaça Mayor etrafındaki sokakları görmeniz Palma sokak ve ev mimarisi hakkında yeterli olacaktır.

Uyarı 7: Plajlar: Şehir büyük bir liman olduğu için tam merkezde denize girmenizi tavsiye etmiyorum. Onun yerine şehre en yakın sahil Calo Major Sahili, sahilin tam arkasında ise Nuredduna diye bir yer bulunuyor. Burası aslında Mayorka Katedrali’ne çok yakın bir noktadır. Buranın haricinde şehirden, Palma havalimanını geçip biraz ileriye gidince çok daha güzel bir sahilin bulunduğu bir kısım var. Bölgenin adı Les Meravelles olarak geçmektedir. Buraya ulaşmak için Su Parkı (Aqualand El Arenal)’a giden otobüslerden birine binip havalimanını geçtikten sonra sahilden gidiyorsanız göreceğiniz ilk büyük plaj alanıdır.

Ekstra

Joan Miro ile ilgiliyseniz; günümüzde müze olan Joan Miro’nun stüdyosunu görmeye gidebilirsiniz. Bu yerin adı günümüzde Fundacio Pillar i Joan Miro olarak geçmektedir. Joan Miro gibi Juan March ve Bartolome March‘ın da eserlerinin sergilendiği iki adet müze daha bulunuyor. Müzeler sırasıyla: Museu Fundacion Juan March ve Fundacion Bartolomé March‘tır.

Barselona’da da olan Pueblo Espanol, Mayorkada’da bulunmaktadır. Burası büyük bir alan içinde her sokağın İspanya’nın bir bölgesinin mimari tarzıyla yapılmış olduğu İspanyol Köyü’dür. Böylece tüm İspanya’yı gezmeden tüm bölgelerin mimarisi hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz. Bu yerin adı Pueblo Espanol de Palma de Mallorca olarak geçmektedir.

Palma Haritası

Yardımcı Palma Rehberi İyi Seyahatler,