Sevilla

Uyarı 1: Sevilla’da bir adet havalimanı da bulunuyor.Bu yüzden, Endülüs turu yapmak istiyorsanız Sevilla başlangıç için çok doğru bir tercih olacaktır.

Uyarı 2: Sevilla’yı gezmek için yarım gün en fazla 1 gün yeterli olacaktır. Şehirde konaklamadan Granada’ya, Endülüs’ün en özel şehirlerinden birine geçebilirsiniz.

Granada hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 3: Şehrin ana meydanı  ve caddesi çok vaktinizi almayacaktır. Kaçırmamanız gereken ilk yer,  Alcazar Sarayı (Real Alcazar de Sevilla)‘dır. Saray 9:30-17:00 arasında açıktır. Giriş ücreti Öğrenciler için 2 euro civarıdır. Burada 3-4 saat kadar vakit ayırmanız yeterli olacaktır.

Saray binaları oldukça güzellerdir.  1. Pedro döneminden kalma bu sarayın üst katlar 5. Charles döneminde yapılmışlar.

Binaları incelemeniz bittikten sonra insan kendini binalardan çok daha büyük bir alana yayılmış bahçelerde buluyor. İkinci kesin görmeniz gereken yer ise İspanya Meydanı (Plaza De Espana)‘dır. Bu meydanda, Endülüs’e özgü seramik örneklerine bolca rastlıyorsunuz. Ayrıca, dinlenebileceğiz birkaç çardak da bulunuyor. Burada, yarım saat ya da 1   saat kiralayabileceğiniz; botlar  ve bisikletler de mevcut. 

La giralda (solda),  Şehrin her yerinden görebileceğiniz ispanyol rönesans tarzında inşa edilmiş  saat kulesi. En üst katından çok güzel bir manzaraya sahip. Yukarı çıkmak, çok da zor değil manzaraya değer ama yorgunsanız ya da merdiven çıkmakla ilgili sorununuz varsa belki de hiç tırmanmamak en iyisi olabilir.

Altın Kule (Torre del Oro): sahile indiğinizde karşınıza çıkacaktır. 1220 yılı civarında şehri koruma amacıyla yapılmıştır. Adının nereden geldiğiyle ilgili tam bir bilgi bulunmuyor. saat 10:30-18:45 arasında açıktır. Bu kuleden görebileceğiniz manzara La Giralda’dan çok daha kısıtlı ve nispeten kötüdür. Kulenin en tepesine kadar çıkma izni yoktur. Eğer pazartesi günü gelmişseniz ücretsiz olma ihtimali mümkün bir bakmanız da yarar var. Başka bir günde geldiyseniz 3 euro gibi bir ücreti var ve  ücretinizin karşılığını asla alamıyorsunuz. Bu yüzden La Giralda’daki manzara için bilet almanızı öneriyorum.

Ekstra

Gotik tarzda yapılmış Sevilla katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret etmek isterseniz yakındaki bir kiliseden bilet alıp bekleme sırasından kurtulabilirsiniz. Saat 8-19 arasında açık olup sadece 14-16 arası kapalıdır.

Sahilde, La plaza de toros de la Real Maestranza de Caballeria adıyla matadorların gösteri yaptığı meşhur bir meydan var. Burası ziyarete açıktır.

Şehirden Çektiğim Öteki Fotoğraflar

İyi Seyahatler,