skansen

Uyarı 1: Skansen yarım gününüzü rahatlıkla harcayabileceğiniz çok büyük bir alandır (Sağda Skansen’in maketi bulunmaktadır). Burada İsveç’in her bölgesine özgü evleri, yaşam tarzını  ve o bölgede bulunan hayvanları görebiliyorsunuz. Özetle, tüm İsveç’i, Stockholm’de bir arada görmenizi sağlayan bir alandır.

Stockholm hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Bu büyük alanın çoğu çimenli yollardan oluştuğu için konforlu ayakkabılarla gitmelisiniz. Yanınıza kesinlikle yiyecek bir şeyler (Mangal dahil yapılabilmektedir) ve su alınız! Çocuklar için kesinlikle çok uygundur. Girişte bölgenin haritasını almayı kesinlikle unutmayın!

Uyarı 3: Her farklı bölgenin, farklı yapılarını gezerken yapıların içerisinde o bölgeye ve eski döneme uygun giyinmiş insanlar sizi karşılıyorlar. Böylece ev, yaşantı, bölge yapısı aklınıza gelen her soruyu burada çalışanlara sorabiliyorsunuz.

Bir evin içinde çektiğim fotoğrafları örnek olarak paylaşıyorum. Uyarı 4: Hayvanat bahçelerine karşıyım; Skansen ise bir hayvanat bahçesinden çok daha ötedir. Siz de hayvanat bahçelerine karşıysanız yine de Skansen’e İsveç’i tanımak için gelebilirsiniz. Skansen’de bizim ülkemizde görebileceğimiz çok hayvan olmasına rağmen ren geyiği ya da bazı vaşak türlerine artık rastlanmıyor. Genelde evlerin yakınlarında bulunan hayvanlara ait kısımlara da bir göz atabilirsiniz. Benim bu zamana kadar hep görmek istediğim ve burada görme fırsatım olan Lynx (Bir vaşak türü) harika bir hayvandır. İyi Seyahatler,