Tiran

Uyarı 1: Tiran, Arnavutluğun başkentidir. Tiran’a 1 günden fazla vakit ayırmamanız doğru olacaktır.

Uyarı 2: Arnavutluk, uzun süre kapalı bir ülke konumunda olduğu için daha yeni yeni dünyaya açılıyor. Bu yüzden, yabancı turizme alışık değiller zaten turizm yatırımları da çok bulunmuyor. Dışarıda ingilizce konuşan insan bulmak gerçekten çok zor ama genellikle italyanca konuşabiliyorlar. İtalyanca biliyorsunuz daha şanslısın.

Uyarı 3: Şehrin Otobüs terminali(sağda), kenarlarda tavuklar koşuyor. Burada ingilizce konuşan birini bulamasam da bir şekilde Ohrid (Macaristan)‘e bilet alabildim. Otobüs gardan çıkınca Ohrid yoluna gitmektense, Tiran’dan Arnavutluğun sahiline gidip orada bir yerlerde durup bu sefer sonunda Makedonya’ya doğru gitmeye başladı. Böylece yolculuk 4 saat kadar uzamış oldu. Sahile gelmesi sayesinde ülkenin Tiran dışında bazı kısımlarını da görebildim. Arnavutluğun sahilleri Adriyatik sahilleri olduğu için İtalya (Puglia gezimde) gördüğüm sahillerin benzerlerinin burada olduğunu duydum.

Uyarı 4: Bahsettiğim nedenlerden ötürü (turizme kapalı, ingilizce konuşmuyor olmaları, bilgilendirmelerin eksikliği) Arnavutluk içerisinde seyahat etmek çok zor. Tiran’a, Ülgün (Karadağ)’dan geldi; Tiran’dan da Ohrid (Makedonya)’e gittim.

Ülgün (Ulcijn) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ohrid hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tiran’da şehir merkezinde görebileceğiniz yapıları sadece dışarıdan görebildiğiniz için, şehri gezmeniz 1-2 saatten fazla vaktiniz almaz. Şehir merkezinde görmeniz gereken yapılar ise: Tiran Piramidi, Saatli Kule, Ethem Bey Cami, Skanderbeg Heykeli, Tanners Köprüsüdür.

Tiran’da şehir merkezi dışında gezebileceğiniz müzeler ise Ulusal Tarih Müzesi, Ulusal Sanat Müzesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi‘dir. Ulusal Tarih Müzesi 09:00-19:30 arasında açıkken nedenini anlamadığım bir şekilde Ulusal Sanat Müzesi 17:00-20:00 arasında açıktır. Adı Ulusal Tarih Müzesi olmasına rağmen yabancı sanatçıların da eserleri sergileniyor. Ulusal Arkeoloji Müzesi ise 08:00-16:00 arasında açıktır. Benim fikrim Ulusal Tarih Müzesi dışındakiler hiç de ilgi çekici ve bilgilendirici değiller. İyi Seyahatler,