Amasya-merzifon

Amasya     

Uyarı 1: Amasya’ı gezmeye başlamadan evvel rezervasyon yapmanız gereken talebi çok yüksek olan güzel bir restoranbulunuyor: Ali Kaya Restoran. Burası kalenin değil karşı taraftaki dağın en tepesine doğru mükemmel bir manzara ve lezzetli yemekler sunuyor.

Uyarı 2: Maalesef kaya mezarlarını (Dalyan’dakiler gibi demirlerle örülü ve giremiyorsunuz). Ama yakınına çıkabilirsiniz.

Uyarı 3: Civarda yapabilecekleriniz açısından fikir sahibi olmak için hitit diyarları hakkındaki yazıma göz atabilirsiniz.

Hitit Diyarları hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Amasya’daki en önemli cadde sahilde bulunan ”Şehzadeler Gezi Yolu” dur. Burada yaptığınız güzel bir yürüşün ardından Şehzadeler müzesi ve Hazeranlar Konağı (Atatürk burada konaklamış, bilgiler çok eksik, Amasya konak hayatını görmek için) ziyaret edilebilirsiniz. Ama çok geç olmadan Amasya Kalesi’ne doğru ilerlemelisiniz.

Amasya Kalesi: Erken Bronz çağında şehrin korunması için Harşena dağının üzerine yapılmıştır. Sekiz adet savunma kademesi vardır. Burada kesinlikle yapmanız gereken  kalenin üzerinden gün batımını seyretmek olmalıdır.

Merzifon

Burada görmeniz gereken iki yapı bulunuyor: Merzifon Saat Kulesi veMerzifon Amerikan Koleji.  Merzifon Saat Kulesi‘nden geçtikten sonra Merzifon Amerikan Koleji‘ne binasına varacaksınız. Günümüzde Merzifon Fen Lisesi olarak kullanılan binaya dışarıdan bakabilir ve burada, Pontus Rum döneminde yunanistan lehine gerçekleştirilen provokasyonları hayal edebilirsiniz.

İyi Seyahatler,