Castellana Grotte

Uyarı 1: Geziye ilk olarak Yeraltı  mağarası’ndan başlamanızı öneriyorum. Mağara 4-5 saat kadar vaktinizi aldığı için Alberobello’yu gezerken kaçırmanızı istemem. AlberobelloCastellana Grotte‘den arabayla sadece 18 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Alberobello yazım için burayı tıklayabilirsiniz.

Castellana Karstik Yeraltı  mağarası (Grotte di Castellana)

Uyarı 2: Burası, İtalya’daki en uzun mağara sistemidir. Yeraltında gezilebilen kısım uzun ve serin olduğu  için spor ayakkabılarınızı (yerler oldukça kaygan) ve yanınıza bir ceket almayı unutmayın. İçeride koridorun en sonunda bulunan beyaz galeri gerçek anlamda nefes kesicidir. Hayatımda hiç o kadar büyük beyaz dikit görmemiştim.

Uyarı 3:  Mağaraya bağımsız olarak giremiyorsunuz, yaklaşık her iki saatte bir olan turlardan biriyle inmeniz gerekiyor. Ayrıca, turun kendisi de iki saat kadar sürmektedir. Dolayısıyla buraya 4-5 saat kadar vakit ayırırsanız sıkıntı yaşamazsınız. Saat 09:00-18:00 arasında ziyaret edilebiliyor.

Uyarı 4: Eğer mağaraya girmeye gidecekseniz, yanınıza kesinlikle yemek alın. Çünkü: Dışarıda tek bir büfe bulunuyor ve büfede neredeyse hiçbir şey bulamıyorsunuz. Mağaraya girmeden önce de yemeyi ihmal etmeyin içeride yemek yenmesi yasaktır.

İyi Seyahatler,