Faselis

Uyarı 1: Faselis, Antalya ile Olimpos antik kenti arasında kalıyor.Müzekartınızı almayı unutmayın. Müzekarta ücretsiz, normal bilet fiyatı ise 20 tl’dir.

Uyarı 2: Mayonuzu ve plaj havlunuzu almayı unutmayın! Faselis’te 3 adet antik(Kuzeydoğu, Kuzey, Güneydoğu) liman bulunuyor. Her hava durumunda temiz bir sahil bulabilir ve yüzebilirsiniz. Plajlar arasındaki yürüyüş uzaklığı ise sadece 10-15 dakika kadar vaktinizi alır.

Faselis (Phaselis)’in tarihi

Rivayete göre M.ö. 7. yüzyılda Rodoslu kolonistler tarafından kurulmuş. Yarımadayı yerli çobandan almak için Kurutulmuş balık vermişler. Toroslardaki keresteleri akdeniz limanlarına sevk ettikleri düşünülüyor.Burası hem Likya bölgesi hem de Pamfilya bölgesi arasında kalmıştır (ikisinin de şehri olarak gösterilebilir).Suriye ve Yunanistan arasındaki ticarette önemli bir noktayken İskender’den sonra yandaki olimpos şehriyle beraber korsanların yağmalanmasına mağdur kalmışlardır. Hadrian’ın ziyareti sebebiyle bu ziyarete atıfta bulunan yapılar yapılmıştır.Önce selçuklular ardından depremler ve Antalya- Alanya gibi limanlarının önemi artmasıyla Faselis değer kaybetmiş ve 13.yüzyılda tamamen terk edilmiştir.

İyi Seyahatler,