Fiyort turu

Uyarı 1: Bu yazım Bergen’den yapılabilecek fiyort turlarıyla ilgilidir.

Bergen hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Norveç’in kuzey kısımlarında çok büyük fiyortlar bulunsa da Bergen’den itibaren güzel fiyortlara denk gelebilirsiniz. Bergendeyseniz ve fiyort turu yapmak istiyorsanız en iyi alternatif araba kiralamanızdır. Ülke içi  tren ağı çok gelişmiş olmasına rağmen aşırı pahalıdır. Araba kiralamak da pahalı olsa da benzinin görece ucuz olması ve birkaç kişi olarak seyahat etmeniz durumunda oldukça mantıklı bir tercih olacaktır. Otobüs kullanarak da tur yapabilirsiniz fakat otobüsler arası aktarmalardan dolayı günün çoğu saati sadece fiyortlara ulaşmak ile geçeceğinden otobüs en son tercihiniz olmalıdır.

Uyarı 3: Gemilerle düzenlenen tekne turları ise yılın her döneminde bulunmamaktadır. Ağırlıklı olarak yaz dönemlerinde iklimin müsade etmesi ve turist çokluğundan ötürü daha uzun fiyort turlarından yararlanabilirsiniz. Ancak bahar aylarında buradaysanız gitmeniz gereken ilk yer flam kentidir. Buraya önceden kiraladığınız arabayla veya önceden alacağınız tren biletiyle gelmeniz en doğru tercih olacaktır.

Uyarı 4: Flam‘a gidecek vaktiniz bulunmuyorsa veya araba tren seçeneklerinizden memnun kalmadıysanız daha konforlu bir yol olan ama daha orta ölçekli fiyortlar görebileceğiniz Bergen limanından çıkışlı birkaç saatlik tur da yapabilirsiniz. Benim yaptığım turun adı Rodne fjordcruise Bergen olarak geçmektedir ve kişi başı 550 norveç kronu yani 55-60 euro gibi bir ücreti vardır. 

Yaz dönemi olsa bile teknelerin çok hızlı olmasından ötürü yanınıza kışlık kıyafet almanızı kesinlikle öneririm. Yol boyunca fiyortların sudaki yansımalarını sakın kaçırmayın! Ayrıca, etrafta çok sayıda küçük köylerin bulunmasından dolayı etrafı dikkatli takip ederseniz birçok küçük köy ya da dağınık evler görebilirsiniz. Fiyort Turunun en sonunda da gemi bir yamacın kıyısına yanaşıyor. Burada teknede çalışanlar ile birkaç gönüllü yardımıyla yamaçtan bir kova doğal su alınıyor ve yolculara ikram ediliyor. Böylece gerçek doğal suyu deneyimleme imkanınız olmuş oluyor.  İyi Seyahatler,