Gdansk

Uyarı 1: Gdansk, Almanya’nın Hamburg şehrini hatırlatan bir yer, tek farkla gece hayatı Hamburg’tan bile iyidir ve genelde sokaktadır. Burada 2 gece kalmanız yeterli olacaktır. Daha fazla süreli geliyorsanız ya da Gdansk’ta yapacak çok bir şey bulamadıysanız kesinlikle Malbork’a günübirlik bir tur düzenleyebilirsiniz.

Malbork hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Gdansk’tan turunuza devam etmek istiyorsanız Varşova ya da Poznan‘a gidebilirsiniz.

Varşova hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Gdansk’ta görmeniz gereken ilk yer Neptün Çeşmesi (Fontanna Neptuna)’dir. 17. yüzyıldan kalma bu bronz heykel ve çeşme oldukça güzeldir. Neptün’ün bulunduğu heykelin civarındaki yemek yerlerinin de bulunduğu büyük pazarı dolaşabilirsiniz.

Uyarı 3: Altın Kapı ve 16.yüzyıldan kalma Yeşil Kapı  bulunmaktadır. Bu kapının etrafında dolaşmanızı ve eskiden Gdansk’taki hayatı hayal etmenizi isterim. Buraları ne kadar erken bir saatte gelirseniz o kadar rahat dolaşabilirsiniz.

Uyarı 4: Ekstralarda bahsettiğim yerler haricinde olabildiğince limanda dolaşmanızı ve eski gemileri incelemenizi tavsiye ederim.

Ekstra

Şehrin dışında Baltık denizin kenarında bulunan Westerplatte denen bir bölge vardır. Burası Askeri bir bölgedir ve II. Dünya Savaşı’nın etkilerini gerçekten görebileceğiniz bir yerdir.

Güzel bir müze görmek isterseniz Neptün Çeşmesi’nin biraz ilerisinde bulunan Dwor Artusa doğru adres olacaktır. Burası dışında 18. yüzyılda yaşayan bir tüccarın evini görmek isterseniz Uphagen’ın Evi (Dom Uphagena)‘ni ziyaret edebilirsiniz. Yanınızda çocuklarla bulunuyorsa onların çok sevebileceği Denizcilik Müzesi (Narodowe Muzeum Morskie w Gdansku) bulunuyor.

Haritalar

İyi Seyahatler,