Hitit Diyarları

Uyarı 1: İstanbul’dan geldiğim için Amasya-Merzifon Havalimanı’nından gelmeyi tercih ettim. Buradaki en büyük sorun ise araba kiralamak oldu. Küçük şirketler olduğu için ve arabasız bu turun yapılmasının çok zor olduğunu bildiğimden küçük oto kiralama şirketlerine güvenmek bizim için zor oldu.

Uyarı 2:  Amasya-Merzifon Havalimanı’na çok uçuş bulunmuyor. Bu yüzden geliş saati ve fiyat açısından en makul uçuşu yapmanız önemli olacaktır. Bizim uçuşumuz sabah 8’de vardığı için tam bir günde, dolu bir gezi yapmamazı sağladı. Dolayısıyla bir günlük araba kiralayarak bu programı yapabilirsiniz.

Uyarı 3: Amasya-Merzifon Havalimanı’dan  Amasya’ya gitmek için 45 dakika gitmeniz gerekecek (Merzifon üzerinden 13 dakika sürecek). Merzifon’da kalacak çok alternatif olmadığından size Amasya’da kalmanızı öneririm.

Uyarı 4: Merzifon’da kalınabilecek çok yer olmadığı için havalimanına daha uzakta olsa da Amasya’da kalmanızı öneririm.

Uyarı 5: Hattuşa’ya çok yakın olan Yazılıkaya açık hava tapınağı navigasyondan bakınca yanlış işaretlenmiş. Yazılıkaya yazınca birden fazla yer çıkıyor ve hiçbiri doğru değil. Yazılıkaya için navigasyona değil tabelalara güvenin!!

Uyarı 6: Şipanuva’yı en sona bırakın. Alacahöyük’ten Amasya’ya giderken yol üzerinde gibi dursa da yolun kötü olmasından dolayı 2 saat kadar dönüş yolunu uzatıyor.

Ziyaret Sırama göre ulaşabileceğiniz yazılarım

Uyarı 7: Amasya-Merzifon hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 8: Çorum Müzesi ve Etnografya müzesi hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 9: Hattusa- Boğazkale hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 10: Yazılıkaya hakkında bilgi edinmek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 11: Alacahöyük hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi Seyahatler,