Krakow

Uyarı 1: Krakow’da 4 geceye kadar konaklayabilirsiniz. Krakow’u gezmeye başlamadan önce Schindler’ın Fabrikası ve Auschwitz’in ziyaret saatlerini ve günlerini ayarlamanızı öneririm.

Krakow’u genel hatlarıyla görmek ve Schindler’ın Fabrikası’nı ziyaret edebilmek için 1 tam güne ihtiyacınız olacak. Bunun haricinde en büyük toplama kampı olan Auschwitz’i görmek için de Kampın büyüklüğünden ve yolculuk yüzünden 1 tam günü harcamanız gerekecektir.

Auschwitz Toplama Kampı hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Krakow, Schindler’ın Fabrikası, Auschwitz’i gördükten sonra 1 gün de günübirlik dev tuz madenini görmeye gidebilirsiniz.

Uyarı 2: Krakow’da göreceğiniz çok şey naziler ve yahudi soykırımı üzerine olacaktır. Umarım bu konular sizi ilgilendiriyordur yoksa Krakow’da çok sıkılabilirsiniz. Krakow’a gelmeden önce eğer izlemediyseniz Schindler’s List” filmini kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. 

Uyarı 3: Filmi izleyecek vaktiniz yoksa hikayenin küçük bir özetini vermek isterim: Oscar Schindler, 1939’da Nazi üyesiyken krakow’a gelmiştir ve naziler tarafından kurulmuş bir fabrikanın başına gelmiştir. Bu fabrikada nazi ordusu için metal tencere gibi eşyalar üretiliyormuş ve yahudiler çalıştırılıyormuş. Olayların en sonunda Schindler nazi yanına ters dönerek çalışanları kurtarmaya çalışıyor ve çoğunu kurtarmayı başarıyor.

Uyarı 4: Schindler’ın Fabrikası (Muzeum Fabryka Oskara Schindlera, Soldaki resme bakabilirsiniz) olarak geçmektedir. Şehir merkezinde otobüsle de gelebilirseniz ama yürüyerek 40-45 dakikada fabrikaya ulaşabilirsiniz. Fabrika’nın girişi hiç beklemediğim gibi normal bir apartmana benziyor.

Müzeyi gezmeyi başladığınızda Schindler’ın masasından diğer eşyalara kadar çok sayıda obje görebiliyorsunuz. İçeride hem kalıcı bir bölüm hem de geçici sergiler bulunuyor.

Müzedekiler

Uyarı 6: Artık Krakow’u gezmeye başlayabilirsiniz. Burası eski Polonya’nın başkenti olduğu için bilim, kültür ve sanat merkezi olmuştur. Ayrıca turistlerin Polonya’da en çok ziyaret ettiği şehirdir. Tüm yahudi mahallesi bombalanmış; yok edilmiş ve tekrar inşa edilmiştir. Sokakları gezmeye devam ederken karşınıza göz kamaştırıcı binalar ve çok güzel kiliseler çıkabilir.

 Sokakları dolaşırken 14. yüzyıldan kalma Şehir Kapısı (Aziz Florian Kapısı, Brama Florianska)’nı sakın kaçırmayın!

Uyarı 7: Ana Meydan’a ulaşınca meydanın ortasında Kule (Sağdaki Resim); Meydanın yanında ise Aziz Mary Bazilikası (Soldaki Resim) bulunacaktır.

Ne yazık ki Kule’nin en üstüne çıktığınızda dışarı çıkamıyorsunuz. Sadece küçük bir pencereden etrafı görebiliyorsunuz.

Aziz Mary Bazilikası içerisi güzel bir kilisedir. Ne yazık ki içeride resim çekilmesi yasaktır.

Uyarı 8:  Wawel Kraliyet Sarayı‘nı görmeye gidebilirsiniz. Buraya girdikten sonra Kale’nin olduğu alanı da ücretsiz görebilirsiniz. Burası saat 18:00’a kadar açık olabiliyor. Çok güzel bir şehir manzarası da yakalayabilirsiniz.

Ekstra

Vaktiniz kalırsa küçük bir kale olan Krakow Barbakan‘ı görmeye gidebilirsiniz. Yine de burada uzun süre kalmanızı tavsiye etmiyorum. Eski Krakow çok daha güzel. Ayrıca, ziyaret edebileceğiniz 20. yüzyıl eserlerin bulunduğu bir sanat müzesi bulunuyor: Muzeum XX. czartoryskich w Krakow. Bu müze konumu gereği Eski Şehir Kapısı olan Brama Florianska‘ya çok yakın bir konumda bulunmaktadır.

Krakow Barbakan (Soldaki Fotoğrafta), Muzeum XX. czartoryskich w Krakow (Sağdaki Fotoğrafta) gösterilmiştir. 

Ekstra

Krakow’da Çektiğim Öteki Fotoğraflar 

 

Krakow Haritalar

İyi seyahatler,