Lugano gölü

Uyarı 1: Lugano gölüne en rahat ulaşım Milano’dan veya Como’dan olabilir. Yakınlıklarından dolayı iki göl ve çevresi aynı günde gezilebilir. Como, Lugano ve Milano arasındaki durak olduğu için uğranması gereken ilk durak Como olarak seçilebilir.

Milano yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz. Milano-Lugano arası 1 buçuk saat kadardır.

Como yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz. Como-Lugano arası yarım saat kadardır.

Uyarı 2: İsviçre’ye ulaştığınız gibi harcamayı düşündüğünüz kadar parayı İsviçre frankına çevirmeyi unutmayın. Çoğu yer Euro da kabul etse frank karşılığından daha fazlasını alıyorlar.

Uyarı 3: Lugano gölü kenarında pelikanların bulunduğu alanın biraz ilerisi güneşlenmek ve günü geçirmek için çok ideal. Pelikanlar değil ama kuğular agresif olabiliyor.

Uyarı 4: Lugano’da Como gölünde harcanandan daha uzun vakit geçirilebilir. Sahildeki botanik parkı (Parco Civico)‘nun haricinde pek de bir özelliği olmayan ama isterseniz ziyaret edebileceğiniz bir de katedral bulunuyor. Özellikle öğle yemeği için ideal bir bahçedir.

Uyarı 5: Lugano’nun etrafında tırmanabileceğiniz iki adet dağ bulunuyor: Monte San Salvatore ve Monte Bre. Aynı günde iki yere de çıkmak çok zor olabilir; ilk tercih için Monte San Salvatore‘u öneririm.Buranın en tepesinde de manzaraya karşı oturabildiğiniz güzel bir kafe-restoran bulunuyor.

Monte San Salvatore’dan sonra Monte Bre’ye gitmek istiyorsanız füniküler ile 25 euroya gidiş dönüş bileti alabilirsiniz. Eğer tırmanmak isterseniz ise tırmanış 2-3 saat kadar sürmektedir.

İyi Seyahatler,