Madrid

Uyarı 1: Madrid’te 2-3 gece kalmanız yeterli olacaktır. Kaldığınız bu süreçte kesinlikle  günübirlik bir tur yapıp İspanya’nın eski başkenti Toledo’ya uğramalısınız.

Toledo hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Madrid’ten deniz kenarına gitmek isterseniz en doğru adres Valencia olacaktır. Ama Valencia ve Madrid arası arabayla 3 buçuk saat sürmektedir…

Uyarı 2: Ulusal Sanat Müzesi (Museu Nacional Centro de Arte) kesinlikle ilk görmeniz gereken yerdir. Burası çok büyük bir müzedir ve 20. yüzyıl ispanyol başyapıtlarına yer vermektedir. Müzede rahatlıkla 4 saat vakit harcayabilirsiniz. İçerideki en önemli eser Picasso’nun Guernica eseridir. O kadar büyük bir eserdir ki bütün bir balo salon duvarını kapladığını düşünün. Guernica’nın önü tahmin edeceğiniz gibi çok sayıda güvenlik ve turist doludur. Ayrıca Guernica’nın fotoğrafını çekmek kesinlikle yasaktır. Guernica buradaki en önemli eser olmasına rağmen içeride çok fazla sayıda güzel eser sizler tarafından görülmek için bekliyor.

Uyarı 3: Madrid’te çok fazla sayıda park bulunuyor. Bunların en ünlüleri sırasıyla El Retiro Park, Madrid Rio ve Oeste Park‘tır. El Retiro Park çok geniş bir alanda 19. yüzyıldan kalma çeşmelerin bulunduğu bir parktır.

Uyarı 4: Görmeniz gereken 4 ana meydan bulunur: Plaza de Espana, Plaza Mayor, Puerta del Sol ve Plaza de Oriente. Ayrıca en az 1 kere Gran Via üzerinde yürümenizi kesinlikle öneririm.

Uyarı 5: Madrid her ne kadar doğal güzellikleriyle ön planda olmamasına rağmen çok güzel müzelere ve bazı saraylara sahip bir başkenttir. Genel olarak saat 10:00-20:00 arasında açık olan Kraliyet Sarayı (Palacio Real de Madrid) Madrid’te görmeniz gereken ilk yerlerden biridir.

Ekstra

Madrid’te Çektiğim Fotoğraflar

Madrid Metro ve Şehir Haritası

İyi Seyahatler,