Malta Turu, Gezi Rehberi

Uyarı 1: Malta, eski ingiliz sömürgesi bir ülkedir. Günümüzde burası ingilizce kursları ile adını duyurmuş olsa da burası ayrıca çok güzel, bakımlı ve özel bir ülkedir. Bir yandan, Malta’yı hepimiz Osmanlı tarihinden Malta istilasından duymuşuzdur. Malta turu için  en rahat Sicilya’dan gemiyle ya da İtalya’dan uçakla gelinebilir. Sicilya’dan gelebileceğiniz havalimanları Katanya ve Palermo olacaktır. Avrupa’nın birçok başka yerinden de uygun fiyatla uçakla gelmek için güncel bilet fiyatlarını araştırabilirsiniz.

Uyarı 2: Malta, yoğun ingiliz etkisi görülen bir ada ülkesidir. İngiliz etkisinden bahsetmek gerekirse mesela: Arabaların sürücü koltukları soldadır; şehirde kırmızı tonlarında ağırlık var ve ülkenin anadili maltaca olsa da herkes iyi derecede ingilizce konuşur.

Uyar 3: Malta’da kalacağınız gün sayısı az ise kesinlikle araba kiralamanızı öneririm. Eğer 5 gün kadar kalacaksanız sadece 2 gün araba kiralamanız yeterli olacaktır. Adanın küçük bir alanını kaplayan Valletta ve çevresindeki mahalleler arasında çok rahat bir şekilde ulaşım sağlanmasına rağmen adanın uzak kesimlerine giderken (Comino gibi) size çok vakit kazandıracaktır.

Uyarı 4: Malta’da doğal güzellikler, şehirler ve sahiller haricinde geriye kalan tarihi yerlerin ziyaretleri ne yazık ki anlaşılmaz bir şekilde günün çoğu saati kapalıdır. Bu yüzden Malta turunuzdan önce ziyaret edilecek noktaların açılış/kapanış saatlerinin detaylı bir şekilde araştırılmasını öneriyorum.

Uyarı 5: Malta’nın birçok küçük şehri olsa da en ünlüsü, günümüz başkenti, Game Of Thrones dizisine de ilham vermiş olan kent Valetta’dır.

Ayrıca, Valletta’ya çok yakın güzel sahiller de oldukça çoktur. Valletta’da her yerden görünen en önemli yer Aziz John Katedrali’dir. Burası baptist John’un hayatından birçok kesite yer verilmiş bir katedraldir. İçeride Caravaggio’ya ait bazı eserler de bulunmaktadır. 09:30-12:30 arasında açıktır. Valletta’da görülmesi gereken en önemli ikinci yer ise Saray (Grandmaster Palace Courtyard)’tır. Osmanlı’nın malta isgalini anlatan çok özel duvar ve tavan resimleri bulunuyor. Buradan da anlaşılacağı gibi Osmanlı’nın Malta isgali maltalıların tarihinde çok önem verilen bir bölümdür. Uyarı 6:  Malta turu boyunca gezerken şehrin en gelişmiş kısmı olan Valletta’nın büyük limanında bile bazı yerlerden denize girebilirsiniz. Manzara fotoğrafı çekmek isterseniz Yukarı Barrakka Bahçesi olarak geçen alan gidebilirsiniz.  Uyarı 7: Bir gününüzü kesinlikle Comino için tekne turuna ayırmalısınız.  Comino, Malta ve Gozo arasında kaldığı için iki yere de ulaşım sağlayabilirsiniz. Comino’da su teknelere rağmen şaşırtıcı derecede temizdir. Burada kumsallar beklemek yerine küçük bir kayalıkta yer beklemeyi umarsanız asla hayal kırıklığı yaşamazsınız. Kayalık sahiller bile sevmiyorsanız Malta’daysanız burayı kaçıramazsınız. Malta’dan Comino’ya olan tekne turu dönüş yolunda yine Malta’da görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri olan Mavi Mağara (Blue Lagoon)‘a da uğruyor. Comino ve Mavi Mağara dışında ise yolda görülecek başka bir şey bulunmuyor.

Ekstra

Malta’da Valletta ve doğal güzelliklerden sonra ziyaret edebileceğiniz bazı antik veya tarih öncesi tapınaklar da bulunmaktadır. Bu tapınaklardan 2 tanesi, Valletta’ya çok yakın bulunan Tarxien bölgesindeyken; diğer iki tapınak adanın diğer kısmında bulunmaktadır.  Tarxien’de bulunan tapınaklar: Tarxien Tapınakları ve Hal Saflieni Hypogeum olarak geçmektedir. Bu iki tapınak birbirlerine yürüme mesafesinde bulunuyolar. İki tapınak da 09:00-17:00 arasında açıktır ve  aynı günde gezilebilir.

Tarxien Bölgesi’ndeki tapınaklardan çok daha yıpranmış halde bulunan diğer 2 tapınak ise Hagar Qim Tapınağı ve Mnajdra’dır.

İyi Seyahatler,