Myra

Uyarı 1: Burası haritada Demre ya da Kale olarak geçmektedir. Müzekart geçerlidir.  Eğer bilet alacaksanız ise biletin ücreti ücreti 20tldir. Myra antik kenti 1 saatten fazla vaktinizi almayacaktır.

Uyarı 2: Dalyan ya da başka yerlerde gördüğünüz kaya mezarlarını bu sefer daha yakından görebilirsiniz. Sadece alttaki kaya mezarlarının önünden çok yakın mesafeden geçebiliyorsunuz. Maalesef, Üstteki kaya mezarlarının olduğu merdiven antiktir ve kullanım dışıdır.

Uyarı 3: Buraya geldikten sonra merkezdeki Noel Baba’nın evi (Aziz Nikolaos Kilisesi) çok yakındır.

Noel Baba’nın evi (Aziz Nikolaos Kilisesi) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

MYRA GENEL

Myra antik kenti, güzel ve küçük bir antik kenttir. Girişte bulunan birkaç sütun başı (özellikle medusalı olan ve üç kafa) inanılmaz derecede iyi korunmuşlardır.

Kalıntıların tamamı  gişeyi geçtikten sonra sağınızda kalan tiyatro ve solunuzda kalan kaya mezarlarından oluşacaktır.Kaya mezarlarına doğru ilerlerseniz, burada Likyalılar ve Myra Kenti hakkında bazı bilgilerin yazılı olduğu bir pano göreceksiniz. Buradaki merdivenlerden çıktığınızda ise antik tiyatroya varıyorsunuz. Ne yazık ki tiyatrodan bakıldığında boş güzel bir vadi manzarası yerine bir sürü sera görüyorsunuz… Tiyatrodan aşağıya doğru inip sağlam kalan alt yapısını ve küçük bir odasını çok az görebildikten sonra kent bitmiş oluyor. Tiyatronun batısında ise yumuşak kayalara oyulmuş mezarlar Likya kaya mezarlarının en seçkin örnekleridir.

Myra Hakkında Tarihi Bilgiler:

Şehirdeki yerleşimin M.Ö. 5. yüzyıla hatta belki öncesine kadar tarihlenebilir. Şehirde deniz mezarların olduğu bir bölüm; tiyatro’nun, agora’nın  ve akropolis’in olduğu bir bölüm ve son olarak nehir mezarlarının olduğu bir bölüm vardır. Likya kentleri ünvanlarıyla anılıyormuş: Myra kenti, “En Parlak” ünvanıyla anılıyormuş. Şehrin Ana Tanrıçası Artemis imiş. Artemis ise Kibele formunda temsil edilmiş. Myra, Artemis tapınağı gibi anıtsal bir yapıya sahip olmasıyla gurur duyan bir şehirmiş. Myra kenti Likya’nın sikkeleri haricinde kendi sikkelerini de üretiyormuş. MS 141. yılında gerçekleşen depremle şehrin büyük bir kısmı yıkılmış.

İyi Seyahatler,