Palermo

Uyarı: Eğer, sicilya turu yapacaksanız ve Türkiye’den geliyorsanız tura başlamak için en iyi yol aktarmasız olarak Palermo’ya gelmeniz olacaktır. Palermo’dan sonra araba kiralayarak ya da otobüs, tren gibi toplu taşıma araçlarıyla turunuzu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sicilya turu için gitmeniz gereken diğer en önemli şehir Katanya’dır.

Katanya hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Örnek Program

Birinci Gün

Palermo gezisinde, benim için ilk durak Santa Maria dell’Ammigralio olmalıdır. Bu yapı, bizim kültürümüze yakın olan bizans usulü mozaikleriyle dikkat çekiyor. Normanlar tarafından inşa edilmiş bu kilise de islami motifler de çok belirgin. Giriş ücreti ise bir ya da birkaç euro civarındadır.

Norman Sarayı (Palazzo dei Normanni): Biletleri 10 euro civarı olan, eşsiz bir yer. İçerisinde çok güzel mozaikler bulundurulan ve Palermo’da hatta belki Sicilya’da görülmesi gereken ilk beş yerden biri. Burası için 10 euro kesinlikle gözden çıkarılabilecek bir ücrettir. Neoklasik 9. yüzyıl sarayı tarihi bir şapeli ve saray dairelerine sahiptir. Her yerde olduğu gibi bazı durumlarda sarayın bir kısmı şapel dahil kapanıyor ama görme fırsatınız varsa Şapel Palatina (Capella Palatina)‘yı görmenizi tavsiye ederim. Bu şapel Sicilya’ya yerleşmiş norman krallarının özel şapeli olduğu için çok güzel ve gösterişlidir. İlk katta bulunuyor.En alt kat ise biraz zarar görmüş olmasına rağmen hala güzelliğini korur.

Kırmızı kubbeli ortaçağ kilisesi (San Giovanni degli Eremiti), Benedettini meydanında (Via dei Benedettini) üzerinde bulunan kırmızı kubbelere ve egzotik bir bahçeye sahip kilisedir. Kubbeleri sebebiyle Santa Maria dell’Ammigralio‘u andırmaktadır. İki yapı da arap-norman karışımı bir mimari yapı sergiler. Bu yapının içerisinde çok da görülmesi gereken freskler veya heykeller bulunmamaktadır.

Palermo’da, Quattro Canti diye bahsedilen küçük bir meydan bulunuyor. Meydanın 4 köşesinde de barok tarzında hoş çeşmelerin ve heykellerinin bulunduğu bu meydan tam bir dörtyol ağzıdır. Her bir köşe farklı bir mevsimi betimlemektedir. Heykeller görüldüğü üzere duvarların içerisindedir. Başka görülmesi gereken küçük bir arap usulü diğer kilise ise San Cataldo‘dur 1154 yılından kalma bu üc kırmızı kubbeli kilisenin bir kısmınının ziyaret için bilet ödemeniz gerekiyor ama ücretsiz kısımları yine de yeterince tatmin edicidir.

 İkinci Gün

Palermo’nun dışarısında Monreale diye bir yerleşim bölgesinin içerilerine doğru ünlü bir Katedral var: Cattedrale di Monreale. Bu katedral, 13. yüzyıldan kalma olan bu katedral Üst katının manzarasının çok güzel olduğunu bu yüzden de üst kat için bilet almanızı öneririm.

Monreale’de birkaç saat kaldıktan sonra günün geri kalanını tropikal bir sahilde bitirmek her zaman güzel bir fikirdir. Bunun için, Palermo’nun dışarısında olan başka bir bölgeye (Mondello‘ya) gitmeniz gerekecektir. Mondello sahili, ücretsiz girebileceğiniz tropikal bir sahildir. biraz bedava tropik sahil keyfi istiyorsanız tam olarak gitmeniz gereken yerdir. Şehirden uzaklığı yarım saat (11km) civarında olduğundan zorlanmadan gidebilirsiniz. 806 numaralı otobüs, Piazza Sturzo’dan kalkar yaz döneminde ise 833 numaralı otobüs Vialle della Liberta’dan kalkarak gider. İnmeniz gereken durak ise Mondello lido olarak geçiyor. Otobüs biletini, otobüs duraklarının yanında duran küçük büfelerden  (bilyetto di bus) diyerek alabilirsiniz.

Ekstralar

Çok güzel bir tiyatro görmek istiyorsunuz; Massimo Tiyatrosu (Teatro Massimo) tam merkezde ve çok etkileyicidir.

Santissimo Salvatore Kilisesi (Chiesa del Santissimo Salvatore), vaktiniz varsa kısa süreliğine uğrayabileceğiniz bir kilisedir. Buradaki Kulenin çok güzel bir manzarası bulunuyor. Kiliseye giriş ücretlidir.

Zilsa kalesi (Castello di Zilsa) ise gerçekten çok vaktiniz varsa görebileceğiniz bir yer. Burası çoğunluğu harap halde olan ve merkezden çok uzakta olan bir kaledir. İçerisi çok harap halde olduğu için bilet alıp girmenizin bir anlamı yok.

İskeletlerin ve mumyaların olduğu bir yer bulunuyor adı Catacombe dei Cappuccini.

Palermo’da Çektiğim Öteki Fotoğraflar

İyi Seyahatler,