Paris Civarı

Uyarı 1:  Metro ve tren haritaları çok karmaşık olduğu için aşağıdaki görselleri yükledim. Bulabileceğiniz görseller sırasıyla: Disneyland, Versay (Versailles), Vensen (Vincennes)’dir. Diğer ulaşım yöntemleri için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Bu yazı, Paris’te bulunan ve Paris’in civarında günübirlik gezi yapmak isteyenler için oluşturulmuş bir yazıdır.

Paris hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 3: Turistik gezi için Paris’te bulunan ve Paris gezisi için vakti az olan herkese öncelikle Versay Sarayı’nı sonra da Disneyland’ı ziyaret etmelerini öneriyorum.

Uyarı 4: Aşağıdaki yüklediğim tüm broşürlerin elimde sadece fransızcaları bulunmaktadır. Bu yüzden sizlerden özür diliyorum.

Uyarı 5:  Listedeki her yer için ayrı birer gün ayırmanız gerekir.

  1) Versay Sarayı (Palais de Versailles)

Versay Avrupa’nın en görkemli, ünlü ve büyük sarayıdır. Kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Önemli 1: Kesinlikle güneş gözlüğü alın. Binanın bahçelere bakan kısmında topraklık alan beyaz kumdan oluşuyor. Güneşli havada güneş gözlüksüz etrafa bakılacak gibi değil.

Önemli 2:  Versay saray binası ve Saray bahçeleri olmak üzere iki ayrı bilet satışı vardır. Versailles Sarayı pazartesi hariç her gün 9:00-18:30 arasında açıktır. Bahçeler ise saat 7:00-20:30 arası açıktır. Öğrenci olmama rağmen bahçelere ayrı para ödemem gerekmişti.

Önemli 3: Benim önerim bir tercih yapacaksanız tabi ki Saray’ı görmeyi tercih edin. Ama bahçeleri de dolaşmak ve güzel bir atıştırma yapmak için çok güzeldir. Bu yüzden iki bileti de satın almanızı öneririm. Geziye ise kapanış saatlerinden ötürü bahçeyi gezmeyi ikinci sıraya bırakmanızı öneririm.

Ulaşım:  Versay, Paris’e yakın bir kasabadır. Bu yüzden metro ile değil tren ile ulaşım sağlanır. Versay’da üç adet tren durağı bulunuyor en yakını ve tavsiye ettiğim ise: Versailles Château Rive Gauche’tur. Metro görseli için Uyarı 1‘deki görsellerden yararlanabilirsiniz.

      2) Disneyland

Genellikle 10:00-20:00 arasında parklar da kalınabilmektedir. Tabi ki biletler çocuk ve yetişkin olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Disneyland iki adet parktan oluşmaktadır: Disneyland Park, Walt Disney Studios Park. Disneyland’a vardıktan sonra size bu iki adet parktan birini ya da ikisini de mi seçmek isteyeceğiniz soruluyor. İsterseniz bir günlük değil iki günlük bilet seçeneğine de  sahipsiniz. İki parkı da en azından bir kez görmek istediğim için iki parkın dahil olduğu bilet türünü seçtim. Açıkçası parklar çok büyük olduğu için ve en güzel aletlerin önünde uzun sıralar olduğu için bir parkı bile tamamen gezemiyorsunuz.

Ulaşım: Metro görseli için Uyarı 1‘deki görsellerden yararlanabilirsiniz.

Benim en sevdiğim iki alet ise: Horror Tower ve Nemo idi.  Nemo’da Kayıp Balık Nemo filmindeki sualtı türbülansını canlandırmışlar. Dolayısıyla sakin bir alet izlenimi verse de baya hareketlidir.

    3)Fontainebleau Şatosu (Château de Fontainebleau)

Genelde 9:00-17:00 arasında açıktır. Normal bilet ücreti 11, indirimli 9 eurodur. Bu harika şato çok ihtişamlı olsa da Versay Saray’ının gölgesinde kalmıştır. Daha çok Napolyon ailesi ile anılan bu Saray oldukça zengindir.

Ulaşım biraz karışık gibi görünse de ziyaretinize değecek kültürel bir miras sizi yüzyıllardır bekliyor olacak. Ben ulaşım türü olan treni tercih ettim. Tren için önce Gare de Lyon’a gitmeniz gerekiyor (Paris’te metro bağlantısıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz). Ardından  Montargis Sens, Montereau veua Laroche-Migennes yönüne giden bir trene bilet alıyorsunuz ve ineceğiniz durağı Fontainebleau-Avon olduğunu belirtmeniz gerekiyor ki daha az bir ücret ödeyin.“Fontainebleau-Avon” istasyonunda indikten sonra 1 numaralı otobüse bineceksiniz üzerinde  “Les Lilas” yazıyor olacak. Bu otobüste “Chateau” durağında ineceksiniz.

Fontainebleau Fransızca Broşürleri

Fontainebleau tarihçesi hakkında 

 Katlarda ve Bahçelerde olanların açıklaması 

       4) Chantilly Şatosu (Château de Chantilly)

Türkçede krem şanti dediğimiz şantinin adını aldığı yere hoşgeldiniz. Büyüklük  ve önem sıralamasına göre Versailles, Fontainebleau ve Chantilly gelmektedir. 2012’te ziyaretimde yetişkin bileti 13 euro idi. Anladığım kadarıyla günümüzde 17,90 euro gibi bir giriş ücreti bulunmaktadır. İçeride güncel sergiler ve dışarıda da lansmanlar düzenlenmektedir.

Ulaşım:  RER D’e binip Chantilly-Gouvieux istasyonunda inmeniz gerekiyor. RER D’ye Paris’te bulunan Gare du Nord, Châtelet Les Halles ve Gare de Lyon duraklarından 50 dakika kadar bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Daha da hızlı gelebileceğiniz ikinci alternatif ise tek yönü kişi başı 8,20 euro olan TER Picardie treniyle 25-30 dakikada ulaşmaktır. TER Picardie ile geleceksiniz Gare du Nord’tan kalkmaktadır.

Dolayısıyla fazla alternatife sahip olmak için Gare du Nord‘tan RER D ya da TER Picardie‘ye binmek en doğrusu olacaktır.

5)Vincennes Şatosu (Château de Vincennes)

Chateau de Vincennes gezmesi aslında yarım günde de gezilebilir. Şatonun bahçesinde bulunan Katedral ilginizi çok çekebilir. Bugüne kadar vitrinleri bu kadar uzun ve böylece içi bu kadar aydınlık bir katedral daha görmedim. Sanatsal açıdan çok ilgi çekici olmasa da tipik bir fransız kalesi görmek için ideal bir kaledir. Ulaşım: Metro görseli için Uyarı 1‘deki görsellerden yararlanabilirsiniz.

6)Asterix park (Parc Astérix)

Tren ya da metro gibi bir ulaşım bulunmamaktadır. 36 euro gibi bir ücreti vardır. Ulaşım: Buraya en rahat Charles de Gaulle havalimanından shuttle servisi almaktır. Detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

7) Şampanya Bölgesi ( Region de Champagne) 

Şampanya bölgesine ulaşmak Paris’ten günübirlik yapacağınız bir tren gezisi kadar uzağınızdadır.Ulaşım: SNCF sitesinden Reims şehrinin 8 km yakınlarında bulunan “Champagne-Ardenne” durağına ulaşmanızdır.

İyi Seyahatler,