Van, Van Turu ve Gezisi | Seyahat Önerileri

Uyarı 1: Haftasonuluk gezilerimden önerebileceklerimden biri olan Van gezisi ve Ahlat için en ideal ulaşım Van havalimanı’dır. Belki uçak bileti fiyatlarının ve/veya tarihlerinin uygunluğundan ötürü Muş havalimanı da tercih edebileceğiniz noktalardan biri olabilir.

Uyarı 2: Van-Ahlat turu  için Van gölü civarında 7-8 saatlik çok güzel bir araba gezintisi yapmanız gerekecek. Bu iki turu aynı güne benim gibi sığdırabilirsiniz. Bunun için araç kiralamanız gerekecektir. Kiralanabilecek çok bilindik şirket olmadığı için biraz güvenemeyebilirsiniz. Bizim de araç depozitomuzu 1-2 ay ısrarlı aramalarımız sonunda geri yatırdılar. Bu yüzden araç kiralama firmasına ödediğiniz miktarı ve depozitonuzu takip etmenizin önemli olacağını düşünüyorum.

Uyarı 3: Meşhur Van kahvaltısını yaşamak istiyorsanız Ramazan Ayı döneminde gitmenizi önermem. Bulabileceğiniz tek açık kahvaltı mekanı sadece Simit Sarayı ile sınırlı kalacaktır. Kahvaltı mekanlarından en çok duyduğum 2 restoranı da buraya eklemek isterim. Bu restoranlar: Bak Hele Bak Yusuf Konak Kahvaltı Sarayı ve Sütçü Fevzi Kahvaltı Salonu

Uyarı 4:  Şehir merkezi adeta dev bir şantiye alanı bu yüzden merkezde görebileceğiniz yerlerin sayısı az.

İlk ve tek kaçırmamanız gereken yer ise Van Kalesi!

Kale merkeze hiç girmeden 5-10 dakika ileride yol üstünde bulunuyor. Öteki görebileceğiniz önemli yerler de Kale’nin etrafında bulunuyor. Örneğin: Kızıl Minareli Cami, Hüsrev Paşa Cami, Abbasağa Cami ve Van Müzesi. 

Kale, yılın her dönemi saat 08:30’da açılsa da yaz-kış dönemine göre 17:00 veya 19:00’a kadar açıktır. Önerim geçe kalmadan gün içinde panoramik olarak şehri görebileceğiniz bir anda gitmeniz olacaktır. Kale’ye 2 saate kadar vakit ayırmanız yeterli olacaktır. Kale, tüm şehre ve yukarıda bahsettiğim önemli yapılara kuş bakışı fırsat sunuyor. M. Ö. 9. yüzyılın ortalarında Urartu Kralı I. Sarduri tarafından yaptırılmış olan Kale günümüze oldukça sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Uyarı 5: Anlayamadığım bir şekilde Van Müzesi, ziyaret ettiğim dönemde haftasonu kapalıydı. Bu yüzden içerisi hakkında yorum yapamıyorum. Ancak bilet alacağınız dönemde Müzenin de haftasonu açık olma durumunu kontrol etmeniz de fayda olabilir.

Uyarı 6: Görülmesi gereken yerlerden biri de Van Yüzüncü yıl Üniversitesi’nin içinde bulunan Van Kedisi Villası’dır. Burası Van Kedileriyle ilgilenilen bir yerdir ancak Üniversite’nin kampüs girişinden girilmesi gerekmektedir. Çoğu Zaman Tadilattadır…

Uyarı 7: Günübirlik  gezi programı yapıyorsanız; Kale’nin ve  Müze’nin ziyaretlerini gerçekleştirebildiyseniz kendinizi öncelikle meşhur Akdamar Adası‘nı ziyaretine hazırlayabilirseniz. Bu adaya ulaşım biraz seyrek olduğu için şehirden çıkmadan önce internetten feribot saatlerini takip etmenizi öneririm. Özellikle kış aylarında vapur seferleri oldukça seyrek. Akdamar Adası yolu üzerinde vapur seferine kadar vaktiniz var ise Helime Hatun Kümbeti’ne de göz atmayı atlamayın!

Uyarı 8: Van civarında daha çok vaktiniz varsa bu Uyarı’da bahsettiğim öteki yerleri de araştırmayı unutmayın. Bu yerler: Erçek Gölü, Ayanis Kalesi, Yedi Kilise ve Çavuşkalesi olacaktır.

İyi Seyahatler,