zeugma Antik kenti

Uyarı 1: Gaziantep’ten Halfeti’ye giderken Zeugma Belkıs Antik kentine uğrayabilirsiniz. Buradan çıkan mozaiklerin çoğu Gaziantep’teki Zeugma müzesinde olmalarına rağmen burada da bazı mozaikleri görebiliyorsunuz. Buraya ulaşabilmek için Halfeti’ye doğru giden Anayoldan Samandöken’e doğru sapıp Kavunlu’ya gidiyormuşsunuz gibi ilerlemeniz gerekiyor. Haritada ararken ZEUGMABELKIS yazmanız gerekiyor. Yani tam olarak Belkıs köyün içinde olmadığından köye giriş yolunda köy yönüne doğru değil öteki yöne doğru sapmanız gerekiyor. Tam adresin kordinatları: 37.059152, 37.870584

Uyarı 2:  Zeugma antik kenti günümüzde Belkıs köyüne bağlı bir alanda sahil kenarında kalmaktadır. Kapıda güvenlik yok dolayısıyla giriş ücreti bulunmuyor. Buraya 1 saat kadar ayırmanız yeterli olacaktır.

Uyarı 3: Burayı gezdikten sonra Halfeti‘ye ya da Gaziantep‘e gidebilirsiniz.

Halfeti hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Gaziantep hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ziyaret Hakkında bilgiler:

Antik kentin girişinden ilerledikten sonra sağ ileri tarafınızda tepesi kapatılarak koruma altına alınmış iki villa kalıntısı göreceksiniz. Bunlar, Dionysos Evi ve Danae Evi‘dir.

Zeugma (Belkıs) Antik kenti hakkında tarihsel bazı bilgiler:

Burası, Fırat Nehri’nin üzerinde stratejik bir konuma sahip Zeugma Seleukos Krallığı’na ait önemli bir ticari ve askeri merkezmiş. Helenistik dönemde Zeugma iki  adet karşılıklı kentten oluşuyormuş. (Seleukeia ve Apamea). Apamea, günümüzde baraj gölü sularının altında kalmıştır.  Bu iki kente geçit anlamına gelen Zeugma denmiş. İskender’in Fırat’ı geçtiği noktalardan biri olma ihtimali bulunuyor.

MÖ 64-31 yılları arasında Kommagene krallığı hakimiyetinde kaldıktan sonra Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır. Yeni oluşan kent Helenistik kent surları dışına taşmış ve önemli bir ticaret merkezine (kervanların durduğu bir merkeze) dönüşmüş. Antik dönemde, enteresan bir biçimde Zeugma bir piskoposluk merkezine dönüşmüş. MS 7’den sonra islam ordusu tarafından fethedildiği düşünülüyor.

Antik villalar hakkında Tarihi Bilgi

Antik Villaların resimleri İyi Seyahatler,