Zeugma mozaik müzesi

Uyarı 1: Zeugma (Köprü, Geçit anlamına geliyor) Mozaik Müzesi: Birecik bölgesinin tahliyesi sırasında çok hızlı bir şekilde kurtarılmış olan oldukça az hasarlı mozaiklerin bulunduğu Türkiye’nin en büyük mozaik müzesidir; dünyanın ise en güzel mozaik müzelerinden biridir. Müze çok büyük olduğu için Gaziantep’e geldiğinizde ilk burayı gezmeye çalışın.

Gaziantep hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Her gün, bazı dönemlerde saat 17:00, bazı dönemlerde ise saat 19:00’a kadar açıktır. Müzekarta giriş ücreti bulunmuyor.

Uyarı 3: Yapılacak baraj ile çoğu mozaik suların gelmesiyle ortaya çıkmış ama bu esnada toprak kayması gibi sebeplerden bazı mozaiklerin büyük kısmı da tahrip olmuş. Günümüzde, barajın yapılmasıyla keşfedilmemiş nice mozaik şu an sular altında kalmıştır.

Uyarı 4: Müzenin tamamını gezmek 2-3 kadar vaktinizi alacaktır. Müze aslında üç katlıdır maalesef en aşağı kat ziyarete kapalıydı. Yine de en alt kat, üst katlardan rahatlıkla görülebilmektedir. 

Çingene kız mozaiği’nin önemi:

Komagene uygarlığı’na ait mozaiklerden ilk bulunan ve en çok bilinen mozaik, Çingene kızı mozaiğidir. Çingene Kız mozaiği, ayrı olarak siyah bir odada en üst katta sergilenmektedir. Bu kadar bilinmesinin en büyük nedeni: Mona Lisa tablosunun mozaik hali gibi olmasıdır. Gözleri, siz odanın içinde yürürken gözleriyle sizi takip eder gibi bir izlenim yaratıyor. Ayrıca, mozaik çok büyük bir mozaiğin bir parçası olmasının haricinde tarihi eser kaçakçıları tarafından da tesadüfen fark edilmemiştir.

Mozaikler 

İyi Seyahatler,