Capri adası

Uyarı 1: Capri Adası’na en rahat Sorrento’dan veya Napoli’den kalkan teknelerle günübirlik gelebilirsiniz. Sorrento hakkındaki bilgiler Amalfi yazımın içinde bulunmaktadır.

Amalfi hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Napoli hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Capri hızlı bir programla yarım günde çok rahat gezilebilmektedir. Size önerim ise burayı çok sıkıştırmadan yavaş yavaş keşfederek 1 tam günü doldurmanız olacaktır. 

Sahilden adaya geldiğinizde sahil kısmında bir kargaşa gözünüze çarpacaktır. Aşağı kısım liman, bazı evler, limanın yanında birkaç restoran ve mağazadan oluşmaktadır. Oldukça güzel bir yemek istiyorsanız ve biraz daha pahalı olmasını sorun etmiyorsanız yemek için fünikülerden sonrasını beklemenizi öneririm.

Uyarı 3: Füniküler kesinlikle çok fazla zaman kazandırıyor ve teleferikten adanın manzarası oldukça güzel. Füniküler her 15 dakikada kalkıyor. Ücreti ise 2 eurodur ve yukarı şehre 15 dakikada varır.

Ulaştığınız yukarı kısım, aşağıda resimlerde gördüğünüz gibi olacaktır. Saat Kulesi’nin yani şehrin ana merkezi olarak geçen bölge Umberto I Meydanı (Piazza Umberto I)’tur. Dağın bazı yerlerine tüneller oluşturularak sokaklar birleştirilmiş. Uyarı 4: Caddelerde dolaşırken çok sayıda iyi restoran, mağaza ve sanat galerisiyle karşılaşacaksınız. Buraları geçtikten sonra eğer sağ tarafta paylaştığım güzel sarı seramiklerin olduğu park alanına gelmişseniz Capri’deki en iyi manzaralardan birinin olduğu alandasınızdır demektir.

Uyarı 5: Bu park alanının etrafında dolaşırken sol tarafta paylaştığım sahile doğru inen merdivenleri göreceksiniz. Bu merdivenler Saint Hames Manastırı’na çıkan merdivenlerdir. Saint Hames Manastırı‘na dahil 3 adet gezilebilecek alan bulunuyor. Burada herhangi bir açıklama bulunmadığı için bu merdivenleri görünce doğru yerde olduğunuz anlamalısınız. Bahçeleri ve manastırı gezmek için indirimli bir bilet bulunuyor 3 euro civarında eğer sadece bahçeyi görmek isterseniz giriş 1 eurodur. Buradaki manastırın adı haritalarda “Certosa di San Giacomo” olarak; güzel bahçeler ise Giardini di Augusto olarak geçmektedir.

Uyarı 6: Capri’de kaçırmamanız gereken en önemli görüntü ise Doğal Kemer ( Arco Naturale)‘dir. Uzaktan gördüğünüz bu oluşuma ulaşmak isterseniz size fikir vermek adına füniküler ile ulaştığınız ana meydan olan Umberto I Meydanı (Piazza Umberto I)’dan  yarım saat kadar yürümeniz gerekecektir.

İyi Seyahatler,