Amalfi

Uyarı 1: Amalfi bölgesinin içerisinde konaklama olarak en çok tercih edilen şehir Sorrento‘dur. Sorrento aslında Amalfi bölgesinin en ucunda bulunuyor. Böylece, Sorrento’da kalırsanız Capri Adası‘nı da görmeye gidebilirsiniz.  Amalfi’yi günübirlik gezmek için en yakın metropoller Salerno ve  Napoli‘dir. Napoli’den Amalfi ve Capri Adası haricinde başka birçok günübirlik alternatif gezi yapabilirsiniz. Bu yüzden Napoli, Sorrento’ya göre konaklama için daha çok tercih edilmektedir.

Salerno hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Capri Adası hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Napoli hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Amalfi birçok sahilden oluştuğu için Amalfi’ye Amalfi kıyıları demek daha doğru olabilir. Burada ağırlıklı olarak görmeniz gereken en meşhur bölge, Salerno ve Sorrento arasında bulunan tüm kıyı şerididir. Bu kıyı şeridine Salerno tarafından başlıyorsanız görülmesi gerekilen en önemli kasabalar sırasıyla Amalfi, Positano ve Sorrento’dur.

Uyarı 3: Can güveniliğiniz için bu yolu sakın kendi arabanızla yapmayı tercih etmeyin. Tüm yol keskin virajlar ve viyadüklerden oluşuyor. Ani bir durumda sağ tarafınızda kaçabileceğiniz bir alan bulunmazken sol tarafınız uçurum, uçurum sonrası denizdir. Bu yüzden seyahatin en mantıklı ulaşım türü otobüslerdir. Ayrıca, bu yol Amalfi’nin ünlü olmasının asıl sebebidir. Tüm yol portakal bahçeleri ve güzel evlerle kaplıdır. Çok zenginlerin evlerine kayalıkların üzerinden özel asansörlerle çıkılmaktadır. Araba kullanırsanız bu yol sizin için hem ölümcül tehlikeli olur hem de doğal güzellikleri yani Amalfi’yi kaçırmış olursunuz. Ayrıca, sahil şeridi dar olduğu için durmanız gereken kasabalarda da park sıkıntısı mevcuttur.

Uyarı 4: Amalfi gezisinin tüm gün sürmesinin birkaç nedeni bulunuyor. Birincisi, yolun kilometresi çok olmamasına rağmen virajlar yüzünden çok uzaması; ikincisi, yol boyunca birkaç kez otobüsten inip kasabaları gezmeniz; üçüncüsü, otobüslerin önünde oluşan uzun kuyruklardır.

Uyarı 5: Sorrento  ya da Salerno’dan her nereden geliyorsanız gelin görmeniz gereken asıl yer bu iki şehir arasındaki yol ve Positano kentidir. Dolayısıyla otobüslere Positano’yu sorun ve yolları iyi bilmiyorsanız Positano’da inmeyi tercih edin. Positano sahili aşağıda resimlerde gördüğünüz gibidir.

Positano’da sokaklarda, Amalfi Katedrali’nde ve meydanda 2 saat kadar vakit harcadıktan sonra Sorrento’ya doğru gidebilirsiniz. Sorrento bu bölgedeki en büyük şehirdir. Şehir bölgenin en ucunda olduğu için olabilir çok da Amalfi özelliği taşımıyor. Yine de buraya kadar gelmiş herkesin görmesi gerektiğini düşünüyorum.

Uyarı 6: Ayrıca siz de Napoli’de kalıyorsanız Napoli-Sorrento arasında tren ve feribot seferleri bulunuyor. Tura başlamadan iyi incelerseniz Sorrento’dan Napoli’ye dönüşünüzü de riske atmadan halledebilirsiniz. Tren, feribottan daha ucuzdur.

Ekstra

 Eğer vaktiniz varsa ve uyarılarıma rağmen arabayla gelmişseniz Marmorata ile Amalfi arasında kalan yolda yukarı çıktığınızda Ravello diye bir kasabaya varıyorsunuz. Vurada 09:00-19:30 arasında açık olan Villa Rufolo‘ya gidebilirsiniz.

İyi Seyahatler,