Napoli

Uyarı 1: Napoli’yi genel hatlarıyla görmek için 1 gün yeterli olacaktır. Ama sırf Napoli’yi görmeniz için 2 gün kadar vakit ayırmanızı öneririm. Napoli’nin etrafında günübirlik gidip göreceğiniz birbirinden özel yerler olduğu da düşünüldüğünde konaklamanızı rahatlıkla 5 gece daha uzatabilirsiniz.

Uyarı 2: Roma’yı daha önceden görememişseniz Napoli’den kalkan bir trenle günübirlik Roma-Vatikan turu düzenleyebilirsiniz. Ama belirtmek isterim ki Roma-Vatikan turu 2-3 gece konaklamanız gereken bir turdur. Günübirlik giderek sadece kenti genel dışarıdan görebilirsiniz.

Roma-Vatikan hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 3: Napoli turunun en başında yapılması gereken ilk özel tur Pompei ve Ercolano kentlerini görmek olabilir. Pompei Vezüv yanardağının patlamasından dolayı küllerin altında kalmış en ünlü kent olsa da Ercolano da çok ilgi çekicidir. Ercolano, Pompei kentine bağlı daha küçük bir liman kentidir ve Napoli-Pompei tren hattı üzerinde bulunur. Ercolano, Pompei hakkındaki filmlerde gösterilen ve Pompei halkının sıkışıp öldüğü liman kenttir. Dolayısıyla buradaki rıhtım çok sayıda insan formunda sıkışmış küller bulunmuştur.

Pompei hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ercolano (Herculaneum) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Pompei ve Ercolano günübirlik turu haricinde önem sırasına göre diğer yapabileceğiniz turlar sırasıyla: Amalfi, Capri Adası, İschia Adası, Sorrento olacaktır.

Amalfi hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Capri Adası hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ischia Adası hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Salerno hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 4: Pizza, italyanın özgün bir yemeğiyse; pizzanın da en iyi yapıldığı yer Napolidir bu yüzden Napoli’deyseniz pizza yemeden dönmemeniz gerekir. Napoli’de olduğunuz süre boyunca kesinlikle pizza yemeniz gereken 2 adet pizzacı bulunuyor:  L’Antica Pizzeria da Michele (Haritada Da Michele olarak çıkmaktadır) ve Sorbillo. Bu iki yerin de önünde uzun kuyruklar olabiliyor. Daha ziyade kimsenin pizza tercih etmediği kahvaltı-öğle arasında boş yer bulmanız çok mümkündür. Pizzacıların fiyatları ise oldukça uygundur. Örneğin: Michele’de pizza sadece normal ya da ekstra parmesanlı seçenekleriyle 4-5 euro civarındadır. Pizzalar ne kadar büyük görünürse görünsünler çok hafiflerdir; kişi başı 1 pizza almanızı öneririm.

Uyarı 5: Napoli, kırmızı biberi şehrin simgesi olarak kullanmaktadır. Bu yüzden çok fazla sayıda kırmızı biber asılı olduğunu göreceksiniz. Bu kırmızı biber objelerinden yapılmış uygun fiyata hediyelik eşyalar bulunuyor. Ayrıca halk kırmızı bibere bizim nazar boncuğuna yüklediğimiz gibi bir anlam yüklemişlerdir. Bu yüzden siz de kırmızı biber objesi alıp evinizde sevdiğiniz bir yere nazar boncuğu olarak asabilirsiniz.

Örnek Program

Görmeniz gereken ilk yer, Napoli Arkeoloji Müzesi‘dir. Burası saat 09:00-19:30 arası açıktır. Bu müzenin önemli olmasının en büyük etkeni Pompei’de bulunan tüm heykellerin orijinallerinin buraya taşınmış olmasıdır. Dolayısıyla Pompei’de göreceğiniz tüm heykeller orijinallerin kopyasıdır. Aynı zamanda bu arkeoloji müzesi, İtalya’nın en önemli arkeoloji müzesi olarak düşünülmektedir. Giriş ücreti 6-10 euro civarındadır. Kesinlikle görmelisiniz. Kapanış vaktine çok kalmamaya çalışın! Bu müzede saat konusunda oldukça titizler.

Görmeniz gereken ikinci yer, Napoli Kraliyet Sarayı‘dır. İçerisi gerçekten iyi korunmuş durumdadır. Etrafta yeterince bilgilendirme olmasının yanında sesli rehber (audio guide) ücretsizdir. Bazı günler habersizce tatil yapabildikleri için açık olduğu bir gün kesinlikle aradan çıkarmanızda fayda var.

Görmeniz gereken üçüncü yer, Nuovo Kalesi (Castel Nuovo)‘dir. Burası Napoli’nin en büyük ortaçağ kalesidir aynı zamanda da Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır. Saat 08:30-19:00 Municipio Meydanı’nda bulunuyor. Giriş 6 euro civarındadır. İçerideki çoğu odanın kapalı olmasından ötürü kaleyi gezmeyi tercih etmeyecekseniz çok da üzülmenize gerek yok.

Vaktiniz kalırsa Nuovo Kalesi’nin çok yakınında bulunan “Galleria Umberto ı” adlı Milano’daki dünyanın ilk alışveriş merkezi olan Galleria Vittorio Emanuele II‘nin çok benzeri olan bir galeri bulunuyor. Plebiscito Meydanı, burası çok geniş bir meydan ve size rahatça yemek yiyebileceğiniz bir alan sunmaktadır. Meydana yakın görebileceğiniz çok yer bulunuyor. Meydana yakın çok güzel bir cafe-restoran bulunuyor. Burada bir dinlenebilir ve Napoli’ye özgü bir tatlı olan BaBa Tatlısı yiyebilirsiniz.

Ekstra 

Vaktiniz artarsa Bellini Meydanı, Ovo Kalesi, Sant’Elmo Kalesi, Spaccanapoli Caddesi‘ne de uğrayabilirsiniz.

Napoli’de Çektiğim Öteki Fotoğraflar

İyi Seyahatler,