Ercolano

Uyarı 1: Ercolano’ya en rahat Napoli’den trenle günübirlik gelebilirsiniz. Burada yarım gün harcamanız yeterli olacaktır. Ercolano aslında Napoli ile Pompei arasındadır. İyi bir program ile 1 gün içerisinden hem Ercolano hem Pompei gezilebilir. Ercolano’nun diğer adı Herculaneum olarak geçmektedir.

Pompei hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Napoli hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Napoli’den Ercolano’ya iki şekilde ulaşımla rahat gelebilirsiniz: Napoli’den Sorrento’ya ya da Napoli’den Pompei giden trenden Ercolano Scavi (Scavi Ercolano) durağında inmeniz gerekiyor. Burada indikten sonra aşağı doğru ilerlemeniz gerekecek ilerlerken karşınıza çeşmeli bir meydan (Soldaki resim) gelecek. Bu meydanı görüyorsanız doğru yoldasınız ve Ercolano kasabasından geçiyorsunuz demektir. Bu meydandan ilerlemeye devam edince karşınıza Antik Ercolano şehrinin kalıntılarının girişi (Sağdaki resim) gelecektir. Bu girişin adı Ercolano Kalıntıları Bahçesi (Giardino degli Scavi Ercolano) olarak geçmektedir.

Uyarı 3: Ercolano’nun yıkılmasına neden olan ve günümüzde bu coğrafyada bulunan Vezüv yanardağı hala aktiftir. Dolayısıyla zamanı öngörülemeyen bir patlama esnasında özellikle Napoli büyük bir tehlike altındadır. Olası bir patlama anında yeterli vakit olursa Napoli halkının çoğu kurtarılabilir. Günümüzde Napoli şehri Vezüv yanardağının tam yamacında hatta kratere yakın alanda bulunan insanlara daha güvenli bir yere taşınmaları için maddi yardımda bulunmasına rağmen çoğu insan yaşadıkları alanı terk etmemiştir. Bu insanların olası patlama anında kurtulma şansları çok azdır.

Uyarı 4: Bilet türü olarak kesinlikle Pompei ve Ercolano kombine biletini tercih etmelisiniz. Bu bilet kişi başı 20-25 euro civarında olacaktır.

Uyarı 5: Şehir çok fazla sayıda kül ve toprak altında kalmış olduğu için şehre giriş şehrin 6-7 kat yukarısından mümkün oluyor. Dolayısıyla bu gezi Pompeii gibi düz ayak değil aşağı inerek gerçekleşiyor.

Pompei, Ercolano’dan çok daha büyük ve görkemli olmasına rağmen Pompei’de Ercolano’daki gibi 5-6 katlı yapılar bulunmuyor. Yüksek yapıların olmasından dolayı benim için Ercolano en az Pompei kadar ilgi çekicidir.

Uyarı 6: Pompei’denki sarsıntılardan ve yanardağdan kurtulmak için çoğunluğu son anda Pompei terk eden ve o zamanlarda Pompei’nin liman kenti olan Ercolano’dan gemilerle açılmak isteyen halktan çok fazla sayıda insan da buradaki limandan sıkışmış, daha ileri kaçamamış ve ölmüşlerdir. Limandaki rıhtımın tam olarak önüne gidemesiniz de biraz uzaktan görmeniz mümkündür.

Uyarı 7: Eski Ercolano’nun hala bir kısmı kazılmamış olduğu için ileride daha nice keşifler duyabiliriz. İlk önce sizlerle antik şehre indikten sonra karşınıza çıkan ve en ilginç alan olan Orta Alanı paylaşmak istiyorum. Buradaki alan aslında ikinci veya üçüncü katta bulunan bir alan gibidir.

Buradan sonra ara yollardan gidince bazı villaların odalarını uzaktan görebilirsiniz. Hatta bazı villalarının içine girebilirsiniz. Bu villaların bazılarının duvarları  ve süs havuzları gibi alanları iyi korunmuştur.  Ercolano’da Çektiğim Öteki Fotoğraflar İyi Seyahatler,