Filibe

Uyarı 1: Osmanlı döneminde Filibe olarak geçen bulgarcada Plovdiv denilen şehir aynı yerdir. Burası en rahat Sofya’dan yapılacak günübirlik bir gezi ile görülebilir. Sofya’dan Filibe’ye çok sık kalkan otobüs olmadığı ve yolun uzun sürmesinden dolayı sabah saatlerinde kalkan ilk otobüsle Filibe’ye gelmenizi öneririm. Otobüs yolculuğu  2 saat sürmektedir. Dönüş otobüsü için tüm saatlerin dökümünü yanınıza alın ve en sondan bir önceki otobüse yetişmeye çalışın!

Sofya hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Tüm turistlerle beraber garip bir noktada indikten sonra sakın paniklemeyin yürümeniz gereken uzun bir yol var. Ama sakın dönüş yolunu unutmayın! Bu yolda bazı köprü gibi yollardan geçtikten sonra otobüs garının etrafındaki gibi eski fakat bu sefer BAKIMLI binaların olduğu sokaklar görmeye başlayacaksınız. İşte o zaman Filibe’ye ulaşmışsınız demektir.

Uyarı 3: Buradaki güzel binalara hayran kalmadan dolaşmak gerçekten çok zor. Dolaşırken birçok küçük müze olduğunu göreceksiniz ki çoğu gereksiz müzedir. Vaktinize göre istediğiniz birkaç müzeye girebilirsiniz. En ünlü müzeler ise Hindliyan Ev Müzesi, Etnografya Müzesi, Tarih Müzesi ve Arkeoloji Müzesi‘dir. Bence aralarından en ilginç olanı Hindliyan Ev Müzesi’dir.

Uyarı 4: Uyarı 3′te bahsettiğim müzelerin haricinde şehrin bir adet Amfitiyatrosu bulunuyor. Sakın bu Amfitiyatro’ya giriş ücreti ödemeyin! Yanda çekmiş olduğum resmi içeri girmeden yandaki parmaklıklardan çektim. İçeride para ödeyip görebileceğiniz her şeyi dışarıdan ücretsiz görebilirsiniz.

Uyarı 5: Şehirde dolaşırken çok güzel kiliseler, bahçeler ve çeşmeler de göreceksiniz. Anı Yaşamayı Unutmayın!

İyi Seyahatler,