Varna

Uyarı 1: Varna, Bulgaristan’ın karadeniz kıyısında en güzel kenttir. Varna ‘da görülecek çok bir yer olmasa da çok uygun fiyata eğlence, güzel yemekler sunuyor. Türkiye’nin karadeniz sahilinin daha çok korunduğunu ve eğlencenin içine dahil edildiğini söylersem Varna’nın tarifine biraz yaklaşmış olabilirim. Tabi ki karadeniz sahili olduğu için çok açılmak tehlikeli olabiliyor. Ayrıca çoğu yerde yosunlara denk gelebilirsiniz ama yosunsuz plajlar da her zaman bulunuyor.

Uyarı 2: Varna’dan tekneniz yoksa yöne doğru gidebilirsiniz. İlk yol sahilden Romanya sahilinin büyük bir kenti olan Constanta‘ya gidebilir; ikincisi sahilden gitmeyerek direk Bükreş (Romanya’nın Başkenti)’e; Üçüncüsü Bulgaristan sahilinden devam ederek Burgas, Burgas’tan sonra Türkiye‘ye; Sonuncu ise Bulgaristan’ın iç kısımlarına ilerleyerek Filibe (Plovdiv) ve Sofya‘ya ulaşmak olacaktır.

Bükreş hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Filibe (Plovdiv) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Sofya hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 3: Varna’da 1 gece kalmanız yeterli olsa da gece hayatını da doyasıya yaşamak isterseniz 2 gece kalmanızı öneririm. 

Uyarı 4: Varna, Bulgaristan’da yaşayacak olsam tercih edeceğim tek yer olurdu. Güzel ve eğlenceli plajlarının haricinde karadeniz sahili olmasından dolayı da olabilir çok sayıda ağaçlıklı alanlar bulunuyor. Bütün bu ağaçlıklı alanın çoğu aslında kumsalın hemen arkasında başlayan Primorski Parkı‘nda bulunmaktadır. Ülkemizle kıyaslandığında sahil kenarı her yerin imara açık olduğu düşünüldüğünde Varna’da ağaçlar, imardan önce gelmektedir. Primorski Parkı’nda uzun yürüyüşler yapabilir; ilgilenirseniz parkın içinde bulunan hayvanat bahçesine de gidebilirsiniz.

Uyarı 5: Şehri dolaşmanız en fazla 4 saatinizi alacaktır.  Her şey denize paralel bir caddenin etrafında bulunmaktadır. Kapak resminde de kullandığım bu caddenin civarındaki her yeri görmeniz yeterlidir. Ayrıca şehirde dolaşırken komunist tarz yapılmış yapılarla karşılaşmanız oldukça mümkün dikkat edin yeter.

Ekstra

Varna’da gidebileceğiniz bir Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Ayrıca kraliyet saraylarıyla ilgiliyseniz Varna’ın biraz dışarısında Euxinograd isimli bir kraliyet sarayı bulunuyor ve ziyarete açıktır.

İyi Seyahatler,