Kaz Dağları

Tanrı Zeus’un Truva savaşlarını yönettiği zirveleriyle efsanelerin başlangıcı.. Afrodit’in kraliçe sevildiği.. ilk güzellik yarışmalarının düzenlendiği  4 bin yıllık dağlar…

Uyarı 1: İstanbul’dan haftasonu için yakın bir yerlere gezi yapmak istiyorsanız. En doğru kararlardan biri uçuş saatleri sayesinde Edremit olabilir. Kazdağları, Altınoluk, Yeşilyurt köyü, Çamlıbel Köyü, Akçay, Asos, Antandros antik kenti, Cunda, Ayvalık, Tahtakuşlar köyü, Adatepe köyü, Zeus altarı ve Kazdağları’nda bulunan ( Sütüven Hasanboğuldu Şelalesi ve Piknik Alanı). Bu kadar yeri arabayla bir haftasonluk tatilde görmeniz mümkün.

Uyarı 2: Edremit Havalimanı’na inen sadece iki havayolu var. Benim seçtiğim uçuş cumartesi sabah 8-9 gibi kalkıyor pazar ise akşam 11 civarında dönüyordu. Gidişim sorunsuz olmasına rağmen dönüşte birkaç saatlik rötar ile karşılaştım.

Uyarı 3: Araba kiralayacaksınız, Europcar saat 19’dan sonra bırakmanız durumunda 500 lira gibi ekstra mesai saati dışı ücreti alıyor. Dönüş uçak saatleri de 11 gibi olduğundan başka bir şirketten kiralamanız daha mantıklı olabilir ya da havalimanında uzun bekleyebilirsiniz…

Uyarı 4: Araba kiralıyorsanız ( Arabasız gezilebilmesi çok zor) Dağlık alanlara ve kötü yollardan geçeceğiniz için mini hasar raporu almanızı tavsiye ederim. Hasar raporunun çok faydasını gördüm.

Uyarı 5: Zeus Altarı’nı ziyaret için yanınıza ince ip alın, herkes gibi dilek dilemek için plastik parçası ağaca bağlamak zorunda kalmayın.

Uyarı 6: Eğer doğal park alanlarını ziyaret edecekseniz 15 lira gibi bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.  Buraları, daha çok piknik bölgesi oldukları için anınıza yiyecek bir şeyler alarak gelirseniz iyi olur.

Uyarı 7: Kuzey Ege Termalleri ve kaplıcalarıyla meşhur. Yalnız bütün bu tesisler oteller ya da özel işletmelerde olduğu için aşırı pahalılar. İki günlük geldiyseniz belki bu kısmı bizim gibi atlayabilirsiniz. Uygun bir fiyata gidebileceğiniz eskiden Afrodit kaplıcası varmış ama artık o da artık kullanılmıyor.Yaz döneminde giderseniz  eğer denizde yüzmek hariç; Kaz Dağları (İDA) çay ve göletlerinde de yüzebilirsiniz.

Uyarı 8: Konaklama için Altınoluğu tercih ettim. Çünkü: Civardaki köylere ve dağlara daha orta bir noktada bulunuyor.

Örnek Bir Program

Cumartesi

Kahvaltı için Çamlıbel köyü‘nde çok güzel bir kahvaltısı olan Zeytinbağı Otel‘e kahvaltıya gittim. Burada, kahvaltınızı jazz eşliğinde ve güzel bir manzara karşısında yapabilirsiniz.Kahvaltıdan sonra Tahtakuşlar köyü‘ne uğradım. Ardından ise Altınoluğa (otele gitmeye karar verdim).

Biraz dinlendikten sonra ilk işim dağ yoluna sapmadan  Adatepe Zeytinyağı müzesini ziyaret etmek oldu. Dağ yoluna sapınca Adatepe Köyünün girişinden tam birkaç kilometre aşağıda sağa doğru bir dönüş bulunuyor. Bu yolun başında Zeus Altarı işaretini kaçırmayın.İlk olarak Zeus Altarı’na 20 dakikalık kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Altardan manzara harika. Yanınızda getirdiğiniz kumaş parçasıyla dileğinizi dilemeyi unutmayın.

 Adatepe girişinde olan Zeus Altarı: Mitolojideki ilk aşkın başladığı… Zeus ile eşi Hera’nın ilk karşılaştığı yer olarak kabul görüyor. Manzara ise eşsiz.

Altardan sonra arabayla 2-3 kilometre daha gidip Adatepe Köyüne ulaşıyorsunuz. Burada biraz dolaştıktan sonra, Yeşilyurtlular köyüne de uğramayı unutmayın. Adatepe ve Yeşilyurt köyleri İstanbul’dan gelenlerin birikimleri ve restorasyonları ile bugün hallerine gelmiş taş binalardan oluşmaktadır.

Akşam yemeği için: Asosun yakınlarında salaş ve çok lezzetli balık lokantaları bulunuyor. Ben, Asos’un girişine yakın hafif zeytin ağaçları arasında olan İrfan’ın yerini tercih ettim. Burada, her şey taze bu yüzden menüde  fazla seçenek yok.

Pazar

Bu sefer öteki tarafa doğru Asos yerine Ayvalık ve Cunda adasına doğru gitmeye karar verdim. Ayvalıkta, bir ayvalık tostu öncesi kısa süreliğine şelalere uğrayabilirsiniz. Uyarı 6‘yı okumanızı öneririm.

Kazdağları’nda çok vakit kaybetmeden 1-1 buçuk saatte ayvalık ya da Cunda Adasında olabilirsiniz.Kalan yarım günden daha az olan vakti Ayvalık yerine Cunda adasında geçirmeniz daha anlamlı olacaktır. Zaten Cunda’ya gelebilmeniz için Ayvalık‘tan geçmelisiniz. Geçerken Ayvalık’ta bir ayvalık tostu yedim; Cunda Taş Kahve’de ise kahve içtim. Uçağa yetişmeden önce Cundada kısa bir sahil turu yapma fırsatım oldu.

Ekstra

Antandros antik kenti ve Zeytinyağı müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Uyarı 9: Vizeniz varsa Ayvalık’tan Midilli’ye geçebilirsiniz; Midilli Hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

İyi Seyahatler,