Akyaka- Dalyan- Marmaris

Uyarı 1: Dalyan’a geldiğinizde kaunos antik kentine ulaşabilmeniz için arada bir nehir var ve maalesef araba köprüsü yok. Bu yüzden haritada işaretlediğinizde sizi köyceğiz’den döndürecek bir buçuk saatlik araba yolu önerebiliyor sadece. Arabanızı Dalyan’da bırakıp küçük teknelerle 5 lira gidiş dönüş kişi başı ödeyerek öteki kısıma geçebilirsiniz. Akşam 7’e kadar bu tekneler çalışıyor.

Uyarı 2: Kaunos civarında market olmadığı için o civarda yaşayanlar alışveriş yapmak için bu teknelerle dalyan’a geçip market alışverişi yapıyorlar. Karnınızı doyurmadan ya da Yanınıza içecek yiyecek bir şeyler almadan kaunos’a geçmeyin. Yolda meyve suyu gibi şeyler satanlar olsa da bir market mevcut değil.

Uyarı 3: Dalyan’da uzaktan gördüğünüz kaya mezarları maalesef gezilemiyor. Bir de giriş koydukları ve sadece kamera olduğu için de giremiyorsunuz. Nedeni hakkında bir fikrim yok. Ama mezarların içlerini halk zamanında çöpleriyle doldurmuş. Kaya mezarlarını en yakın görebileceğiniz yer ise Dalyan’dan tekneyle karşıya geçtiğinizde 2 dakika sonra sağınızda kalacak olan kabristan. Bu kabristan’ın da içine yani girdiğiniz gibi dümdüz ilerleyin mezarlığın sonunda en güzel ve yakın manzarayı yakalayabileceksiniz.

Uyarı 4: Bu gezi sürecinde Kaunos Antik kenti’ne uğramayı unutmayın.

Kaunos Antik Kenti hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 5: Kaunos’tan Dalyan’a döndükten sonra İztuzu için yola çıkabilirsiniz.

İztuzu Plajı hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 6: Kaunos kenti ve  İztuzu sahili görüldükten sonra akşam yemeği için Göcek’e gidebilirsiniz. Göcek’te Özcan Restoran‘ı balık ve çeşitli mezeleri açısından tavsiye ederim.

Örnek bir Program

Cumartesi

Sabah Dalaman havalimanına indikten sonra kahvaltı yapmak için yarım saat uzaklıkta olan Köyceğiz‘i seçtim. Sahil boyu her yer kahvaltı mekanı ve göl adeta küçük bir deniz gibi ve gölün karşı kısmı bakir olduğu için ağaçlık ve ferah bir kahvaltı ortamı sağlıyor. Geldiğinizde ilk kahvaltı mekanı yerine sahilde bir yürüyüp karar vermeniz de fayda var.

Otel olarak Akyaka’da özel bir konsepti ve mükemmel bir kahvaltısı olan Kerme Ottoman Palace‘ta kaldım.

Akyaka’nın oradaki dağda bulunan Seyir Tepesinde harika bir manzara bulunuyor.

Buradan sonra da, arabayla yarım saat daha gidip Marmaris ya da İçmeler civarında yürüyüş yapabilirsiniz.

Akyaka’ya döndüğümde nehirde gezen kuğu ve ördeklerin olduğu Kadın azmağı nehri kenarında çok güzel bir yemek yedim. Buradan kayık turları yapılıyor dilerseniz katılabilirsiniz. Çok huzurlu, güzel ve sakin bir nehir.

Akşam için Akyaka sahiline 5 dakikalığına uğradık burada geceleyin çok keyif alabileceğiniz bir tane de mekan var: Meyland Pub  . Eğer içki içiyorsanız sanki tekelden içki alıyormuşsunuz gibi fiyatlara içkinizi alıp konserlerin keyfine bakabilirsiniz.

Pazar

Otelde kahvaltıdan sonra  Akyaka sahile gidemediyseniz Akyaka sahilde yürüyüşü yapabilirsiniz.

Akyaka’dan sonra direkt Dalyan’a gidebilirsiniz. Dalyan’a geldikten sonra yukarıdaki Uyarılar kısmı burada çok işinize yarayacaktır. Dalyan sahilden gidiş-dönüş  toplam 5 lira olan bir tekneyle karşı kıyıya geçmeniz gerekiyor.

Kral mezarlarına doğru 15-20 dakika bir süre ilerledikten sonra Kaunos kentine ulaşacaksınız.

İyi Seyahatler,