linz

Uyarı 1: Linz, konumu gereği Avusturya’nın başkenti Viyana ve çok özel bir şehri olan Salzburg arasında kalmaktadır. Ama Linz’de özellikle yapılacak çok turistik etkinlik bulunmadığından 1 gece kalmanız yeterli olacaktır. Viyana yönünde giderseniz Viyana’dan günübirlik Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya uğrama şansınız olur.

Viyana hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bratislava hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Salzburg yönüne devam ederseniz Salzburg’tan sonra Almanya’nın Münih kentine doğru yolculuğunuzu devam edebilirsiniz.

Salzburg hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Münih hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Üçüncü bir yön ise Linz’den Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a gidebilirsiniz.

Prag hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Linz’de toplu taşımada bilet kullanmamanın ya da yanınızda taşımamanın cezası 1000 euro civarındadır. Bu yüzden kesinlikle kaçak binmeyin

Uyarı 3: Avusturya’nın meşhur ve lezzetli Linzer Torte’sinin çıkış şehridir. Bu yüzden Linzer Torte yemeyi unutmayın!

Uyarı 4: Şehrin tarihi bir kısmı bulunmadığından müzeleriyle ön plana çıkmaktadır. Şehirde görebileceğiniz tek tarihi kısım kapak resminde de göreceğiniz sahilde Colonna della Trinita’nın bulunduğu Hauptplatz’dır. Ayrıca şehir çok dağınık bir düzende kurulmuştur.

Uyarı 5: Gidebileceğiniz 3 müze bulunmaktadır: Lentos Kunstmuseum Linz (Genelde saat 10:00-18:00 arasında açık olan camdan yapılmış modern sanat müzesi), Chateau de Linz (Genelde 09:00-18:00 arasında açık olan Kale ve Müzesi) ve Ars Electronica Center (Modern Araba Müzesi, çocuklar için de çok uygundur).

Ekstra

Şehir dışında Pöstlingberg diye geçen bir alan var. Buraya Hauptplatz’dan her yarım saatte bir kalkan tramvaylarla gelebilirsiniz. Özellikle yazın buradaysanız yukarıda manzaraya karşı oldukça hoş vakit geçirebilirsiniz.

İyi Seyahatler,