salzburg

Uyarı 1: Salzburg, Avusturya’nın Alp dağlarının eteğinde bulunuyor. Adını Almanya sınırındaki zengin tuz çözeltilerinde almaktadır. Salzburg’ta 2-3 gece kalmanız yeterli olacaktır. Salzburg’tan Linz’e ardından Viyana’ya doğru bir yolculuk yapabilirsiniz.

Linz hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Viyana hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Salzburg’tan Avusturya dışında başka bir ülkeye geçmek isterseniz en doğru tercih Almanya Münih kenti olacaktır.

Münih hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Salzburg’ta görmeniz ilk yer şehrin aşağısında bulunan 17. yüzyıldan kalma Mirabell Sarayı (Schloss Mirabell)‘dır. Mirabell Sarayı 1606’da başpiskopos Wolf Dietrich Von Raitenau tarafından yapılmıştır.Bu Saray genel olarak 08:00-18:00 arasında açıktır. Fakat bu Sarayı görecek vaktiniz yoksa bahçesini günün her saati ücretsiz olarak görebilirsiniz. Bahçe turuncu, mor ve kırmızı ağırlıklıdır ve çok büyük olmadığı için yarım saatten fazla vaktinizi almayacaktır.

Uyarı 3: Saray‘dan sonra şehrin en tepesinde bulunan Hohensalzburg Kalesi‘ni görmenizi tavsiye ederim.  Kale genel olarak saat 09:00-19:00 arasında açıktır. Kale’nin giriş ücreti ise 16 euro civarındadır. Kalenin içinde ilginç olan birinin evi var ve kalede yaşıyor. İçeride çok fazla işkence eşyası bulunuyor ve kaledeki teleferik sistemi eskiden dört atla sağlanıyormuş. Ayrıca içeride tavanları çok güzel olan odalar var. Bir odada 1-2 halı varmış deri ve kumaşlar zamanla çürümüş sadece işlemelerdeki altınlar kalmış. Aynı zamanda bir odada bulunan bu muhteşem sobayı kesinlikle kaçırmayın! ama tepeden göreceğiniz manzara gerçekten 16 euroya değecektir. Uyarı 4: Şehre geri döndüğünüzde güzel binaları, sokakları venehir kenarını incelemeyi unutmayın. Görmeniz gereken ana meydanlar Mozartplatz ve  Residenzplatz‘dır. Ayrıca Mozart hayranıysanız; Salzburg, Mozart’ın doğduğu şehirdir. Mozartplatz’a çok da uzak olmayan 1077’den kalma çok iyi korunmuş Mozart’ın Evi (Mozarts Geburtshaus)’ni kesinlikle görmeye gitmelisiniz! Bu ev her yıl düzenlenen Salzburg müzik festivalinde yer almaktadır.

Ekstra

1600lü yıllardan kalma  Salzburg Katedrali (Dom zu Salzburg) oldukça güzel bir katedraldir. Katedral 2. Dünya Savaşında çok zarar almış olsa da iyi derecede renove edilmiştir. İçerisi de oldukça iyi korunmuştur.

Alışveriş yapmak için Getreidegasse Caddesi‘ni görmenizi öneririm.

Barok mimari ve saraylarla ilgiliyseniz Salzburg Residenz‘ı görmeye gidebilirsiniz. İçeriyi gezmek için alacağınız turla 2-3 saat kadar vakit harcayabilirsiniz.

Spielzeugmuseum (Oyuncak Müzesi) ve Baroque Müzesi‘ne gidebilirsiniz.

Mozart Ailesiyle ilgiliyseniz St Sebastien Kilisesi‘nin bahçesindeki asiller mezarlığına uğrayabilirsiniz. Mozart ailesinden birinin mezarı da burada bulunmaktadır.

Kayanın içerisinde farklı biçimlerde kilise gibi iskeletlerin konulduğu catacombres gibi bir alan yapmışlar. St. Pierre kilisesinin bahçesindeki bu bölge Petersfriedhof olarak geçmektedir.

Vaktiniz kalırsa  Salzburg’taki yeşillik alana yani Kapuzinerberg Parkı‘na gidebilirsiniz. Burada 4 saate kadar güzel bir orman yürüyüşü yapılabilir.

 

İyi Seyahatler,