varşova

Uyarı 1: Varşova, Polonya’nın başkentidir ve aslında Polonya’nın tam ortasında diyebileceğim bir alanda kuruludur. Burada 2-3 gün kadar kalmak yeterli olacaktır. Dolayısıyla şehir olarak her yere trenle 5-6 saat uzaklıktadır diyebiliriz. Varşova’dan 3 yöne doğru tur düzenleyebilirsiniz: Krakow, Wroclaw, Gdansk.

Krakow hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Wroclaw hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Gdansk’a doğru giderken 1 günlüğüne Torun kentinde de kalmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Torun hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Gdansk hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Şehrin sembolü 1955 yılında kalma Empire States Binası’na benzeyen Kültür ve Sanat Sarayı (Palac Kultury i Nauki)‘dır. Bu bina sağda resmi gözüken ve şehrin her yerinden gözüken dev bir binadır. Bu binanın yapıldığı dönemde Polonya çok yoksulmuş ve bu binanın içerisine sovyetler birliği tarafından çok aşırı miktarda bir para harcanmıştır. Binanın, Polonya’nın başkentinin merkezine yapılması ise Sovyetler Birliği’nin  ezici gücünü Polonya’ya her an hatırlatmaktır. Bu bina günümüzde kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılsa da en üst katına çıkıp çok güzel bir panoramik manzara elde edebilirsiniz.

Uyarı 3: Palac Kultury i Nauki’den sonra şehrin göbeğinde bulunan devasa park Lazienki’ye gidebilirsiniz. 76 hektarlık bu devasa parkın içindeki birkaç binadan bir tanesi de Kraliyet Koleksiyonun bulunduğu Yaz Evi‘dir. Aynı zamanda parkın içinde piknik de yapabilirsiniz.

Uyarı 4: Eski şehir merkezinde bulunan Kraliyet Sarayı‘nı görmenizi öneririm. Burası 2. dünya savaşından sonra Polonya’nın çoğu yeri gibi tekrar yapılmıştır ve Sarayın bahçeleri ücretsizdir. Her pazar giriş ücretsizdir.

Uyarı 5: Saraylarla ilgiliyseniz ziyaret edebileceğiniz Wilanow (Muzeum Palacu Krola Jana III w Wilanowie) adında çok güzel bir saray daha bulunuyor. Burası genel olarak 09:30-16:00 arasında açıktır.

Uyarı 6: Varşova demek Chopin demektir. Chopin statüsünü ve Frederic Chopin Müzesi (Muzeum Fryderyka Chopina)‘ni görmeye gidebilirsiniz. Bu müze 1954 yılında yapılmıştır ve içerisi sadece Chopin’in koleksiyonuna adanmıştır. İçeri giriş 7 euro civarındadır ve çok kötü organize edilmiştir. Yine de çok büyük Chopin hayranıysanız ve Chopin hakkında çok fazla bilgiye sahipseniz o zaman bilgilendirmelerdeki boşlukları doldurabilir ve müzeden bir şeyler anlayabilirsiniz!

Uyarı 7: Gece Hayatı: Şehirde dolaşırken çok fazla sayıda erkek klüpleri olduğunu fark edebilirsiniz. Bu klüpler şirketlerin yoğun olduğu bölgelerde olduğunuz anlamına gelmektedir. Yaz dönemlerinde nehir kenarlarında kumsal alan yaratılıp kumsal üzerine birkaç gece klubü kuruluyor. Bazen ise yine hiç beklenmeyen eski bir tren istasyonunun gece klubü olduğunu da görebilirsiniz.

Varşova’da Çektiğim Fotoğraflar

İyi Seyahatler,