Wroclaw

Uyarı 1: Wroclaw’ın en yakın olduğu turistik şehir Krakow’dur. Wroclaw’da 1 geceden fazla kalmanıza gerek yoktur. Wroclaw’dan sonra Krakow’a geçebilirsiniz.

Krakow hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Krakow yerine Baltık Denizi’ne doğru çıkmak isterseniz Poznan ve Varşova’ya da geçebilirsiniz.

Varşova hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Polonya dışarısında bir yerlere gitmek isterseniz Çek Cumhuriyeti’nde Prag kentine; belki de Almanya’nın Dresden veya Berlin kentine gidebilirsiniz.

Prag hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Berlin hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Şehirde ilk görmeniz gereken ana meydanda bulunan ve günümüzde bir sanat müzesi olan Wroclaw Devlet Binası (Ratusz Wroclawski)‘dır. 13. yüzyıldan kalma bu binanın en altında da güzel Polonya yemekleri yapan bir restoran bulunuyor.

İkinci görmeniz gereken yer ise yine bir müze olan Panorama Raclawicka‘dır. Bu müzede Polonya’nın 1794’te gerçekleşen Raclawice Savaşı’nı anlatan 360 derece panorama resimlerin olduğu bir müzedir. Kiliselerle ilgileniyorsanız Ostrow Tumski‘yi kesinlikle atlamamalısınız! Bu 3 yeri gördükten sonra olabildiğince nehir kenarını görmenizi öneririm. bunun için belki de nehir kenarında uzun bir yürüyüş güzel olabilir. Yürüyüş boyunca belki genç nüfusun çok olmasından ya da grafitileri çok sevmelerinden mi bilinmez çok fazla sayıda grafitiler hatta sokak heykelleri ile karşılaşabilirsiniz.

Ekstra 

Bir müze daha görmek isterseniz nehir kenarında bulunan Ulusal Müze (Muzeum Narodowe we Wroclawiu)‘yi görmenizi öneririm. Oldukça güzel bir binada bulunan bu müzenin kalıcı sergilerini cumartesi günleri ücretsiz görebilirsiniz.

Pazar alışverişine gitmek ve yerli ürünleri görmek isterseniz Hala Targowa (Sağdaki resim) olarak geçen 08:00-18:30 arasında açık olan Büyük pazara gidebilirsiniz.

Ünlü bir kilise daha görmek isterseniz Macaristanlı Aziz Elizabeth Kilisesi (kosciol pw. sw. Elzbiety wegierskiej)‘ne gidebilirsiniz. Kilisenin resmi sağdadır. Bu kilise dışında şehirde karşınıza çok fazla kilise daha çıkacağını unutmayın!

Park görmek isterseniz Szcwytnicki Parkı, Breslavia Botanik Parkı ve Japon Parkı’nı görmenizi öneririm.

Wroclaw’da Çektiğim Öteki Fotoğraflar

Harita

İyi Seyahatler,