Torun

Uyarı 1: Torun’u tek bir kelimeyle tanımlamak istesem Şirin derdim. Hiç ünlü olmayan ama Polonya’da yaşayacak olsam tercih edeceğim ilk şehir olurdu. Torun’u görmek için 1 gece kalmanız fazlasıyla yeterli bir süredir.

Gdansk hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz

Varşova hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz

Uyarı 2:  Hiç bu kadar güzel bir ortaçağ kasabasının kalabalık olmadığını görmemiştim. Dolayısıyla tüm sokaklarını gezmenizi öneririm. Sokakları gezerkenTorun Kalesi’nin kalıntılarını ve Kopernik’in Heykeli’ni kaçırmayın! Kale genellikle saat 10:00-18:oo arasında ziyarete açıktır ama Kale’nin olduğu alanda görülebilecek hiç bir şey bulunmamaktadır. Paranızı boşa harcamayın!

Uyarı 3: Ekmekler ve ekmek yapımıyla ilgileniyorsanız; Zencefilli Ekmek Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririm. Burada kendi zencefilli ekmeğinizi yapabilir ve değişik ekmeklerden satın alabilirsiniz. Gerçekten fırıncılıkla ilgi olanların çok eğlenebileceği bir müzedir. Çocuklar için de çok eğlencelidir. Müzenin adı Zywe Muzeum Piernika olarak geçmektedir.

Uyarı 4: Başka bir müze görmek isterseniz Torun Bölge Müzesi’ne gitmeyin. Açıklamalar anlaşılmıyor.

Uyarı 5: Gece Hayatı çok hareketli olmasa da merkezde bir kilise bulunuyor. Enteresan olan ise bu kilisenin aslında bir disko-bar olmasıdır. Buraya gelip bir süre vakit geçirebilirsiniz.

İyi Seyahatler,