lüksemburg

Lüksemburg ya da resmî adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı, Fransa, Belçika ve Almanya arasında küçük bir ülkedir. Bu ülkede, dört dil konuşuluyor. Lüksemburg ülkesinin başkenti ülkeyle aynı adı taşıyan Lüksemburg şehridir. Lüksemburg günümüzde bankalar için önemli bir noktadadır ve Dünya’nın en zengin şehirleri arasındadır. Lüksemburg’ta bulunan en önemli yapı Vianden Kalesi, roma yollarının kesişiminde kaldığı için tarih boyunca önemli olmuştur.  Saat 10:00-18:00 arasında açıktır.

Uyarı 1: Burası, başkent olmasına rağmen çok küçük bir şehirdir. Burayı gezmek için birkaç saat ayırmanız yeterli olacaktır.ve gerçekten de görülecek pek bir yer bulunmuyor. Birkaç meydan, birkaç köprü, kalenin kalıntıları son olarak da kalenin aşağısında bulunan nehir ve nehrin etrafındaki evler. Bu evlerin bir kısmı ise günümüzde metruktur.

Uyarı 2:  Ziyaret edebileceğiniz Grand-Ducal Sarayı bulunuyor. Burası Avrupa’daki diğer saraylara göre biraz sönük kalıyor.

Örnek Program

 Lüksemburg şehrini gezmek için en güzel başlangıç,  yürüyüş yolunuzu şehrin yukarısından bakarak belirlemektir.

Ardından, kalenin aşağısında biraz dolaşırken köprüleri incelemek ve güzel bir şehir-doğa turu yapmak, sokakları keşfetmektir. Bu turdan sonra, istediğiniz zaman şehrin yukarısından kalkan turist otobüslerine binerek şehir ve ülke hakkında tüm bilgileri edinebilirsiniz.

İyi Seyahatler,