Novi Sad

Uyarı 1: Novi Sad, Sırbistan’ın en büyük ikinci şehri, Voyvodina’nın ekonomik merkezi ve en verimli tarım bölgesidir. Ayrıca eskiden, Avusturya- Macaristan’a bağlı bir şehir olduğu için ana meydanındaki binalar ve sokaklar neoklasik mimariye aittir. Novi Sad’ta 1 ya da 2 gece kalabilirsiniz. Eğer günübirlik bir tur yapmak isterseniz Macaristan sınırında bulunan Subotica’yı kesinlikle görmenizi öneririm.

Subotica hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Büyük bir tur yapmak isterseniz Sırbistan, Belgrad’ı görmeden düşünülemez. Kesinlikle Belgrad’ı görmeye gitmelisiniz.

Belgrad hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Burada ziyaret edebileceğiniz çok yer olmadığı için ilk olarak şehrin biraz dışında bulunan Petrovaradin Kalesi’ne gidebilirsiniz.  Burada rahatlıkla 1 gün geçirebilirsiniz. Eğer müzeye gitmek isterseniz şehrin içinde bulunan Voyvodine Müzesi (Muzej Vojvodine)‘ye gidebilirsiniz. Burada gerçekten sanatla ilgili görebileceğiniz çok şey bulunuyor.

Uyarı 3: Sokakları detaylı dolaşın. Zaten çok fazla sokak olmadığı için birkaç saatte bitecektir.

Novi Sad’ta genellikle grafitilerin bulunduğu sokaklarda gece hayatı da çok hareketlidir. Ama asıl Novi Sad gece hayatı sadece bir cadde üzerinde bulunmaktadır. Bu caddenin adı ise Laze Telečkog’tir.

Ekstra

Yüzmek isterseniz şehirden uzakta bulunmayan Strand Kumsalı‘na gidebilirsiniz. Kumsal ücretsizdir ve Slobode Köprüsü (Most Slobode)’nin yanında bulunmaktadır.

Novi Sad’taki sinagogu da kaçırmayın! Binanın mimarisi Subotica’daki sinogog ile çok benzerdir.

Genellikle saat 10:00-18:00 arasında açık olan modern sanat müzesi (Muzej Savremene Umetnosti Vojvodine)‘ye gidebilirsiniz.

Ayrıca vaktiniz varsa güzel birkaç kiliseye girebilirsiniz.

Vakit geçirmek için bir parka gitmek isterseniz Dunavski veya Futoski Park‘a gitmelisiniz! İyi Seyahatler,