matera

Uyarı 1: Matera, Puglia gezisi sırasında uğradığım bir duraktır.

Puglia gezisi hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Matera’da birçok film çekilmiştir ama yerin asıl ününün geldiği film Mel Gibson‘ın oynadığı Passion adlı filmdir.

Uyarı 3: Dağın üzerine kurulu olan düzen ve çok sayıda merdiven yüzünden sıcak havalarda çok dikkat edin.

Uyarı 4: Matera, Puglia gezisinde görebileceğiniz en dolu yer olduğunu iddaa edebilirim. Burasını 1 tam günde ancak bitirebilirsiniz.Burası, İtalya’daki en turistik şehirler içinde olmadığı için nispeten dolaşması daha rahat. Sadece küçük müzelerde çok kalabalık olabiliyor.

İnsanlar, bu kentte 1950 ortalarına kadar yaşamışlar. Kent, birkaç bölgeye ayrılmış ve dağın üzerine kurulmuştur. Dağın tam altından bir nehir geçer ve şehrin karşısındaki dağlarda kaya mezarları bulunur. Sanıyorum ki bu kaya mezarlarına çıkılması yasak. İlk görülmesi gereken yer Sassi di Matera olarak geçiyor. İki tane kiliseyi ziyaret edebilirsiniz adları Matera Katedrali ve Sasso Caveoso‘dur. Casa Grotta di Vico Solitario‘yu tavsiye etmiyorum. Aslında burada sokaklar çok etkileyici olduğu için çoğu kapalı yere girilmesini tavsiye etmiyorum.

Ekstra

Vaktiniz kalırsa kesinlikle  Murgia Materana Parkı (parcq della murgia materana)’nı da dolaşmaya çalışın bu size ekstra birkaç saat daha turlama imkanı verecektir.

Matera’da Çektiğim Öteki Fotoğraflar

İyi Seyahatler,