Porto

Uyarı 1: Portekiz’in tek sınırının İspanya olmasından ötürü en rahat ulaşım İspanya’dan uçakla olmaktadır. Tabi ki İspanya’nın büyük şehirlerinden uçakla gelmek fiyat rekabetinden ötürü daha uyguna gelebiliyor. Bu yüzden sırasıyla Madrid, Barselona belki de Sevilla havalimanları en doğru seçenekleri oluşturabilir.

Madrid hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Barselona hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Sevilla hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, Brazilya’daki portekiz etkisi ve çifte vatandaşlardan ötürü Brezilya-Portekiz arasında çok fazla sayıda uçuş bulunmaktadır. Bu yüzden Güney Amerika ve Avrupa arasında İspanya gibi önemli bir transit noktasındadır. Güney Amerika dışında Fas’a da geçebilirsiniz.

Uyarı 2: Porto gezisinden sonra kesinlikle Lizbon’u da görmeye kesinlikle gitmelisiniz. Porto-Lizbon arasında 20 euro gibi çok uygun fiyatlı uçuşlar bulunuyor. Uçak yolculuğunuz ise 1 saat kadar sürmektedir.

Lizbon hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 3: Bir akşam Fado müziği dinleyebileceğiniz bir restorana gitmenizi öneririm. Böyle bir restorana giderseniz genel olarak sanatçı şarkı söylerken yemek yemek Portekiz’de hoş karşılanmaz. Bu yüzden, sanatçı şarkısına ara verdiğinde yemek yiyebilirsiniz.

Uyarı 4: Porto, Lizbon’a göre çok daha küçük bir şehir olsa da görebileceğiniz alternatifler açısından çoğu büyük Avrupa şehri kadar kapsamlı olabilir. Yine de buraya 2 tercihen 3 gece kadar konaklayarak vakit ayırmanızı öneririm.

Örnek Program

 Birinci Gün

Porto’da sahile indiğinizde her yerden görülen eski metal bir köprü göreceksiniz. Bu köprü şehrin sembolüdür ve köprünün adı Luis I Köprüsü’dür.

Köprünün mimarı Eiffel Kulesi’ni de yapan aynı kişidir. Zaten metalin kullanımından benzer bir çizgi olduğunu dikkatli bakarsanız siz de fark edeceksinizdir. Ayrıca, köprünün tepesinden çok güzel bir Porto manzarası sizi bekliyor. Köprü’den sonra sahildeki kayıklara bakabilir; ardından Porto’nun tren istasyonu (Sao Bento) ’na uğrayabilirsiniz. Burası tren istasyonu olduğu için ve trenlerin hala kullanılmasından ötürü kalabalık olsa da içeriye bir bakmanız gerekiyor. İçerideki duvarlar, 1800lü yıllarda yapılmış çok özel çinilerle kaplıdır. Bu çinilerde Porto’nun önemli tarihi olayları anlatılmaktadır. . Tren istasyonun hemen yakınında hatta tüm şehirde ara ara bazı yapılarda bu çinileri tekrar görebilirsiniz. Bu tarz özel çinilerin en çok toplandığı, tren garından sonra olan yer Porto Katedrali’dir. Katedral, 14:30-19:00 arasında açıktır.

İkinci Gün

Bolsa Sarayı’nı görmeye gidebilirsiniz. 19. Yüzyıl neoklasik sarayı olan Bolsa saat 09:00-18:30 arasında açıktır. Saray’dan sonra Ekstra bölümünde koyduğum yerlerden tercihlerde bulunabilirsiniz. Bolsa Sarayı’ndan sonra şehirde daha detaylı bir gezi yapabilirsiniz.

Ekstra

Harry Porter film serisinde kullanılan kütüphane merdivenlerinin bir benzerini Porto’da görmeniz mümkündür. Bu kırmızı merdivenler Livraria Lello olarak geçen bir kütüphanenin içerisindedirler. Merdivenleri görmek için kişibaşı 4-5 euro gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Burası saat 10:00-20:00 arasında açıktır. Bu ücreti ödeyip kütüphaneye girdikten sonra ise bu kütüphaneden bir kitap alırken almış olduğunuz bilet karşılığında bir miktar indirim de edinebiliyorsunuz.

Harry Porter film serisinde öğrencilerin hepsi pelerin giymektedirler. Öğrencilerin pelerin giymesi fikri Porto Üniversitesi’nden esinlenilmiştir. Günümüzde bu üniversite okuyan öğrenciler de okul geleneği olarak uzun yıllardır pelerin giymektedirler. İlgiliyseniz Üniversite’ye ve öğrencilere bakmaya gidebilirsiniz.

Porto’da konserlerin düzenlendiği Konser merkezi (Casa de Musica) fütüristik binaları sevenler için güzel bir yerdir.

Dilerseniz modern sanat müzesi olan Serralves Müzesi’ni ve  Serralves bahçelerini de gezmeye gidebilirsiniz. Müze genel olarak 10:00-22:00 arası açıkken; bahçeler 10:00-19:00 arası açıktır.

Son olarak önerebileceğim bir sanat Müzesi daha bulunuyor: Soares dos Reis Ulusal Müzesi. Burası genel olarak saat 10:00-18:00 arasında açıktır.

Porto Haritası

İyi Seyahatler,