Lizbon

Uyarı 1: Portekiz’in tek sınırının İspanya olmasından ötürü en rahat ulaşım İspanya’dan uçakla olmaktadır. Tabi ki İspanya’nın büyük şehirlerinden uçakla gelmek fiyat rekabetinden ötürü daha uyguna gelebiliyor. Bu yüzden sırasıyla Madrid, Barselona belki de Sevilla havalimanları en doğru seçenekleri oluşturabilir.

Madrid hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Barselona hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Sevilla hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, Brazilya’daki portekiz etkisi ve çifte vatandaşlardan ötürü Brezilya-Portekiz arasında çok fazla sayıda uçuş bulunmaktadır. Bu yüzden Güney Amerika ve Avrupa arasında İspanya gibi önemli bir transit noktasındadır. Güney Amerika dışında Fas’a da geçebilirsiniz.

Uyarı 2: Lizbon gezisinden sonra Porto’yu da görmeye kesinlikle gitmelisiniz. Lizbon-Porto arasında 20 euro gibi çok uygun fiyatlı uçuşlar bulunuyor. Uçak yolculuğunuz ise 1 saat kadar sürmektedir.

Porto hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 3: Lizbon’u genel olarak görmek için 3-4 gün yeterli olacaktır.

Lizbon gezisinde, Lizbon dışında en fazla 1 gününüzü alacak ama kesinlikle yapmanız  gereken bir tur bulunuyor. Bu tur, Lizbon’a çok yakın konumda bulunan Belem mahallesi (bölgesi) içindir. Belem bölgesi için gezinizi düzenleyeceğiniz zaman Lisboa Card almanızı öneririm. Çünkü: burada ziyaret edeceğiniz birkaç yer bulunuyor ve Lisboa Card ile uzun kuyruğa denk gelirseniz beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

Uyarı 4: Bir akşam Fado müziği dinleyebileceğiniz bir restorana gitmenizi öneririm. Böyle bir restorana giderseniz genel olarak sanatçı şarkı söylerken yemek yemek Portekiz’de hoş karşılanmaz. Bu yüzden, sanatçı şarkısına ara verdiğinde yemek yiyebilirsiniz.

Örnek Program 

Birinci Gün

Lizbon’da güzel sokaklar ve meydanlar haricinde ziyaret etmek isterseniz Aziz Jorge Kalesi (Castello de S. Jorge) bulunuyor. Burası saat 09:00-21:00 arasında açıktır. Giriş ücreti 9 euro civarındadır. Kale tepede olduğu için güzel bir manzaraya da sahiptir. Kaleyi de gezdikten sonra artık sokakları iyice dolaşabilirsiniz.

Sahilin bulunduğu bölgedeki sarı meydan ( The Praça do Comercio) yürüyüşe başlamak için çok doğru bir noktadır. Eğer, meydandan sahil tarafına doğru giderseniz; biraz ilerlediğinizde çok hoş bir kafe-bar göreceksiniz. Kafenin önünde manzaraya dönük birçok rahat sandalye bulunuyor. Burada kesinlikle dinlenmeli ve Lizbon’u izlemelisiniz. Eğer, meydandan içkısımlara doğru ilerlerseniz Rua Augusta Kemeri (Arco da Rua Augusta)’nden geçerek Rossio Meydanı’na kadar ilerlemelisiniz. İşte bütün bu alandaki sokaklar, Lizbon’daki en güzel sokaklar arasındadır.

 İkinci Gün

 Belem

 Belem’e en rahat Lizbon’dan tramvayla ulaşabilirsiniz. Belem turunda görmeniz gereken ilk yer Belem Kulesi (Aziz Vincent Kulesi)’dir. Belem’i ziyaret edeceğiniz zaman Kule’nin açılış ve kapanış saatlerine çok dikkat etmenizi öneririm. Belem Kulesi’ni  ziyaret ettikten sonra Belem’den dönmeden buraya günbatımı için tekrardan dönmenizi öneririm. Şarap içmeyi de seviyorsanız, Kule’nin yakınında bulunan parktaki bir seyyar şarap satıcısından şarap alabilirsiniz.

Belem Kulesi’nden sonra ikinci olarak gotik bir manastır olan Jeronimos Manastırı’na da uğramalısınız. Bu manastır saat 10:00-17:00 arasında açıktır.

Belem’e gelmişken Belem’in özel tatlısı olan Pasteis Belem’den kesinlikle denemelisiniz. Pasteis Belem, adından da anlaşılacağı gibi Belem tatlısıdır ve kesinlikle burada herkesin önünde kuyruk oluşturduğu yerinden almalısınız. Tatlının tadı sanki küçük keklerin üzerinde biraz sütlaç var gibidir. Tatlıya istediğiniz kadar tarçın eklemeniz için tarçın ile sunumu yapılır.

Üçüncü Gün

 Lizbon’un sahil kısmında bulunan Alfama Bölgesi ve bu bölgenin üst kısmını keşfetmeye gidebilirsiniz. Burası Lizbon’un Belem’den sonra en turistik ikinci kısmı olabilir. Burada çok güzel sokaklar ve binalar bulunuyor.

Bu bölgede en meşhur kısım ise şehrin birçok yerine farklı noktalardan bakabileceğiniz teraslardır. Bu teraslar arasında en ünlü olanı Santa Luzia Manzarası (Miradoura de Santa Luiza)’dır.

Ekstra

Ulusal Araba Müzesi (16.yy-19.yy arasında atların arkasına takılan soylu arabaları, Museu Nacional dos Coches);  Belemde bazı sergilerin düzenlendiği Centro Cultural de Belém; Calouste Gulbenkian Müzesi (Sanat Koleksiyonları bulunuyor)’ne gidebilirsiniz.

Ribeira gıda pazarı (Mercado da Riberia)’na uğrayabilirsiniz. Bu bölgede gezerken portekizin meşhur geleneksel müzik akımı olan Fado Müzesi (Museu do Fado) ziyaret edebilirsiniz.

Lizbon ve Civarında yapabilecekleriniz için Broşürler 

İyi Seyahatler,