Budapeşte

Uyarı 1: Budapeşte’de 3-4 gün kalmanız yeterli olacaktır. Budapeşte’den sonra 4 yöne doğru tur gerçekleştirebilirsiniz. En çok tercih edilen tur Budapeşte’den sonra Bratislava, Viyana ve en son Prag’a ulaşmaktır.

Bratislava hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Viyana hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Prag hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

İkinci olarak yapabileceğiniz tur Krakow (Polonya) olabilir.

Krakow hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Üçüncü olarak yapabileceğiniz tur Subotica (Sırbistan) daha sonra Belgrad’a doğru ilerlemek olabilir.

Subotica hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Belgrad hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Dördüncü olarak yapabileceğiniz tur Zagreb (Hırvatistan) olabilir.

Uyarı 2: Kesinlikle ilk önce nehirde olan tekne turlarından birine binmenizi öneriyorum. Burada giderken çoğu binayı görebilecek ve açıklamalarını dinleyebilecekseniz. Bazı tekne turlarında bir adet içecek de ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Uyarı 3:Vaktiniz olursa saat 08:00-16:00 arasında açık olan ve şehrin her yerinden gördüğünüz gotik üslupla yapılmış Macar Parlemento Binası (Orszaghaz)‘nı görmeye gidebilirsiniz. Burayı ziyaret etmeden önce internetten online bilet almanızı öneririm.

Uyarı 4: Tekne turunun haricinde ilk olarak bir yeri ziyaret etmek isterseniz; Buda Kalesi (Budavari Palota) ‘ne gidebilirsiniz. İçeride bir müze bulunuyor, Ayrıca, Kale’nin balkonundan çok güzel bir manzarayı yakalayabiliyorsunuz. Buradan sonra şehirde, Kale’nin sahip olduğu manzara kadar güzel bir manzaraya sahip olan çok güzel bir teras bulunuyor. Bu terasın adı Halaszbastya‘dır. Buraya hem gece hem de gündüz birer kez gelip manzarayı izlemenizi öneririm. Son olarak manzara için önerdiğim nehrin kenarından bakıldığında tepede kalan heykelli alan yani Citadella olarak geçen bir Hapsburg Kalesi‘dir.

Uyarı 5: Yazın gitmenizi özellikle tavsiye etsem de kışın da gidebileceğiniz, kapak resminde görülen termal havuz (Szechenyl)‘a kesinlikle gitmelisiniz. Havuz 06:00-22:00 arasında açık olabiliyor. Termal havuzları seviyorsanız önerebileceğim bir başka termal havuz ise Gellert Termal havuzu (Gellert Gyogyfürdö es uszoda)‘dır.

Ekstra

Matthias Kilisesi (09:00-13:00 arasında açık), Dohany Sinagogu ve Aziz Stephen Bazilikası‘nı ziyaret etmeye gidebilir, Şehir parkında da bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Budapeşte’de Çektiğim Öteki Fotoğraflar

İyi Seyahatler,