lubyana

Uyarı 1: Lubyana (Ljubljana)’ya en rahat ulaşabileceğiniz şehirler Trieste (İtalya), Zagreb (Hırvatistan), Graz (Avusturya) olacaktır.

Trieste hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Lubyana, Slovenya’da görmeniz gereken en önemli şehirdir. Burada tam 1 gün geçirmek ya da en fazla 1 gece kalmak yeterli olacaktır.

Eğer vaktiniz varsa (10:00-20:oo arası açık) görmeniz gereken ilk yer Lubyana Kalesi ( Ljubljana Grad) olmalıdır. Bu kale merkeze ulaştığınızda karşınızda tepede bulunan kaledir. Vaktinize göre yukarıya yürüyebilir ya da aşağıdan birkaç euroya fünikülere binebilirsiniz. Lubyana Kalesi’nin 8 euro civarı bir giriş ücreti var. Yukarıdan panoramik bir şehir manzarası edinebilirsiniz. İsterseniz yukarıda aynı zamanda bir cafe de bulunuyor.

Kaleden sonra şehirde yürüyebilir ve köprüleri inceleyebilirsiniz. Merkezde görebileceğiniz tüm eski köprüler önemlidir. Üzerinde Ejderha heykelleri bulunan Ejderha Köprüsü ise en önemlisidir. Merkezde görmeniz gereken Lubyana Katedrali haricinde en ilgi çekici kilise ise pembe kilisedir. Eğer pembe kiliseyi bulamazsanız kilisenin adı Cerkev Marijinega oznanjenja‘dır. İçerisi de oldukça güzeldir.

İyi Seyahatler,