bratislava

Uyarı 1: Slovakya, Yugoslavya’dan ilk ayrılan yerdir. Burası, Dünya’da sadece iki şehirde olan 2 ülkeye sınır olma özelliği taşır. Aynı zamanda ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Bratislava konumu itibariyle tuna nehri üzerinde bulunuyor.

Bratislava’yı günübirlik bir gezi ile ziyaret etmek yeterli olacaktır. Buraya en rahat ulaşım, Viyana’dan 1 saatlik otobüs yolculuğudur.

Viyana hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Viyana’dan sonra en rahat ulaşım ise Budapeşte’den 2-2 buçuk saatlik yolculuk ile mümkündür.

Budapeşte hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Şehirde görmeniz gereken her yer yürüyüş mesafesi kadar uzaktır. Bu yüzden taşıt için bilet almanıza gerek yok. Eski ve yeni şehri bağlayan köprünün adı Novy Most‘tur.

Uyarı 3: Mavi Kilise, Saint Martin Kilisesi, Primatial Sarayı (Primacialny Palac, Sağdaki)’nı kesinlikle görmelisiniz.

Merkeze ulaştıktan sonra ilk yapmanız gereken şehrin biraz tepesinde bulunan Bratislava Kalesi‘ni görmek olmalıdır. Kalenin 8 euro gibi bir giriş ücreti bulunuyor. Zaten Kale dışında başka bir yer için giriş ücreti ödemeniz gerekmeyecektir. Bu kale oldukça güzel restore edilmiş ve şehirdeki her noktayı gören bir konumdadır. Kaleden sonra yerel yemek denemek ya da limonata içmek için ara verebilirsiniz. Ayrıca yerel bir içecek olan Kofola (Şeker ve Kafein açısından düşük Kola gibi)’yı deneyebilirsiniz.

Ufak dinlenme arasından sonra sokakları gezmeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.  Sokakları gezerken savaştan kalma çok sayıda heykeller göreceksiniz. Heykeller arasında en ünlüsü ise pop kültür eseri olan Cumil heykeli (solda)’dir. Bu heykel, Korzo’nun yani eski şehrin yeniden inşasını anlatmak için yapılmıştır.

Ekstra

Eğer Bratislava’da yarım günden fazla vaktiniz bulunuyorsa, Bratislava’ya çok yakın bir şehir olan Devin’de eski bir kale kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalenin adı ise Hrad Devin‘dir.

Slovak Ulus  Müzesi, Slovak Ulusal Galerisi, Mirbach Sarayı‘nı ziyaret edebilirsiniz.

İyi Seyahatler,